Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gereken Mutfak Eşyaları Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gereken Mutfak Eşyaları

Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gereken Mutfak Eşyaları

Zamandan ve enerjiden büyük tasarruf sağlayan bulaşık makineleri, doğru kullanılmadığında istenmeyen zararlara yol açabilir.

Elinize ne geçerse bulaşık makinesine mi atıyorsunuz? Bulaşık makinenizin performansı belki de bu yüzden düşmüştür. Hem makinenizi yüksek performansta kullanmak hem de mutfak eşyalarınıza zarar vermemek için, bazı mutfak eşyalarına bulaşık makinesine koymamalısınız.

Tahta kaşıklar ve doğrama tahtası: Ahşap eşyalar yıkama sırasında deterjanı emdiği için bulaşık makinesinde ahşap malzemeleri yıkamak sağlıksızdır. Ayrıca bulaşık makinesinde ahşap malzemeleri yıkamak, yüzeylerinde yağı ve kiri tam olarak arındırmayacaktır. Bu yüzden ahşap mutfak eşylarının elde yıkanması gerekir.

Teflon tavalar: Teflon tavaların yapısal özellikleri nedeniyle elde yıkanması gerekir. Teflon tavaları bulaşık makinesinde yıkamak yüzeylerinin hasar görmesine yol açabilir.

Döküm tencereler: Döküm tencerelerin bulaşık makinesinde yıkaması oksitlenme sorunuyla karşı karşıya kalmaya neden olur. Döküm tencerelerin elde yıkanarak hemen kağıt havlu ve bezle kurutulmalıdır.

Emaye kaplama ürünler: Emaye kaplama mutfak eşyalar, bulaşık makinesinde yıkanırsa emaye yüzeyleri hasar görebilir. Bu yüzden emaye eşyaları bulaşık makinesinde yıkamamak gerekir.

Kül tablası: Kül tablalarını bulaşık makinesinde yıkamadan önce küllerinden arındırmak gerekir. Küllükte biriken tortular bulaşık makinesi gözeneklerinin tıkanmasına yol açabilir.

Şef bıçakları: Şef bıçakları hassas tasarıma sahip olduğu için elde yıkanmalıdır. Bulaşık makinesi şef bıçakları köreltebilir.

Termos: Isı izolasyonuolan mutfak eşyaları bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Termos gibi eşyalar, soğuk su ile içi yıkanarak temizlenmelidir. Tümüyle suya sokulmamalıdır.

Kristal eşyalar: Kristal mutfak eşyaları bulaşık makinesinde yüksek ısıya ve sürtünmeye maruz kaldığı için çizilme ve hasar görme riski vardır. Bu tip eşyaları üretici talimatlarında yazan prosedüre göre yıkamak gerekir.

El boyaması tabaklar: El boyaması tabakaların yüzeylerine hasar vermemek için onları elde yıkamak doğru olacaktır.

Düdüklü tencere kapağı: Düdüklü tencere kapağı üzerinde yer alan kontrol panelleri nedeniyle hassastır. Bu yüzden bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekir. Düdüklü tencere yüzeyindeki kontrol panellerinin ve contaların hasar görmemesi için onları elde hassas şekilde yıkamak gerekir.

Kağıt etiketli kavanozlar: Kavanozların yüzeyinde bulunan kağıt etiketler sıcak su etkisiyle çıkarak bulaşık makinesine zarar verebilir. Bu nedenle kağıt etiketli kavanozları bulaşık makinesinde yıkamamak gerekir.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler