Bunları Yaptığınızda Çocuğunuz Odasını Daha Çok Sevecek

Bunları Yaptığınızda Çocuğunuz Odasını Daha Çok Sevecek

Çocuğunuzun odasında vakit geçirmesini ve bireysel aktivitelerde bulunmasını istiyorsanız odasını sevmesini sağlamalısınız.

Çocuğunuzun odasının düzeni, odasındaki fazlalıklar ve eksiklikler, onun odasına karşı olan tutumunu belirlemektedir. Çocuğunuzun odasında yapacağınız düzenlemelerle odasını sevmesini sağlayabilirsiniz.

"BU ODA BENİM" DEMELİ

Öncelikle çocuğunuzun odasını benimsemesini sağlamalısınız. Bunun için çocuğunuzun ilgi ve istekleri, etrafında olmasını isteyip istemediği şeyleri bilmelisiniz. Duvar renklerini, odanın eşyalarını ve odada bulunacak diğer materyalleri seçerken çocuğunuzun görüşünü alın. Bu odayı benimsemesini sağlayacaktır.

Çocuk odasına eşya alırken kontrolü elinizde bulundurmalısınız. Örneğin çocuk odası için perde alacaksanız uygun tasarım ve renkte 3 perdeyi çocuğunuzun önüne oyun. Çocuğunuzu seçim yapsa da uygunluk bakımından sizin onayınızdan geçen parça alınmış olacağı için sorun olmayacaktır. Hem oda dekorasyonu ideal olacak hem de çocuğunuzun bireysel ilgi istekleri karşılanmış olacaktır. Bu yöntemi diğer işlemlerde de tekrarlayabilirsiniz.

OYUN OYNAMASI İÇİN ALAN OLUŞTURUN

Oyun oynamak, çocukların dünyaya farklı açılardan bakmasını sağlar. Onun sevdiği oyunları bilip o oyunlara uygun dekor kullanarak, çoğunuzun odasında maceralar yaşamasını sağlayabilirsiniz. Çocuk odası tasarımının basit ev sade olmasına dikkat edin. Böylece çocuğunuzun dikkatinin dağılmasını engellemiş olacaksınız.

OTURMASI İÇİN ÖZEL BÖLÜM OLSUN

Çocuğunuzun odasında yeteri kadar vakit geçirmesi için onun kendisini özel hissedeceği bir bölüm oluşturun. Odanın köşesinde onun dünyasına uygun tasarımda ve renkte koltukkoyabilirsiniz. Bu koltuk onun müzik dinleme, kitap okuma ve uzanıp film izleyeceği alan olacaktır. Arkadaşları geldiği zaman onları ağırlayacağı özel bir alan olması, onun odasını daha fazla sevmesini sağlayacaktır.

NOT ALABİLECEĞİ ALANLAR OLUŞTURUN

Mantar pano ve benzer işlevde ürünler alarak çocuğunuzu odasında yazı yazabileceği alanlar oluşturun. Silinebilen duvar boyaları ile duvarları karalamasına izin verebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun okuduğu kitaplardaki kahramanları ve izlediği filmdeki karakterleri somutlaştırılmasına izin vermiş olacaksınız.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler