Çamaşırları Temizlerken Yapılan Hatalar Çamaşırları Temizlerken Yapılan Hatalar

Çamaşırları Temizlerken Yapılan Hatalar

Çamaşırlarınızı temizlediğinizi düşünürken belki de onları daha fazla kirletiyorsunuz. Çamaşır temizliğinde yaptığınız hataları öğrenmek ister misiniz?

Çamaşır temizliğinde yaptığınız hataları öğrendiğinizde çamaşırlara ne kadar zarar verdiğinizi anlayacaksınız. Yanlışlarınızdan kurtulmanız için size birkaç tavsiyemiz var.

LEKELERİ SERT SİLMEK

Lekeleri sertçe sildiğinizde hem lekeler daha geniş alana dağılacak hem de kıyafetin yapısı bozulacaktır. Mümkün olduğu kadar yavaş hareketlerle lekeyi çıkarmaya çalışın. Temizlik bezinin renginin kıyafete geçmemesi için beyaz bez kullanın ve kıyafeti ovalamak yerine bezle tampon hareketler uygulayın.

ÇAMAŞIR MAKİNESİNİ YANLIŞ DOLDURMAK

Çamaşır makinesini tıka basa doldurmak size zaman kazandırabilir ama çamaşırlarınız yeterince temizlenmez. Çamaşır makinesinin özelliklerine uygun kiloda çamaşır doldurarak çamaşırların birbirine sürterek eskimesini engellemiş olacaksınız. Çamaşır makinesini seyrek doldurduğunuzda mikroplar çamaşırlardan daha kolay akıp gider.

ÇAMAŞIR MAKİNESİ TEMİZLİĞİ

Çamaşır makinesinin lastik, tambur ve deterjan haznesi gibi kısımlar yeterince temiz değilse, çamaşırlarınız her zaman biraz kirli kalacaktır. Diş fırçası ve deterjan ile ulaşabildiğiniz kısımları temizleyebilirsiniz. Eğer daha ileri seviyede kir varsa profesyonel destek alabilirsiniz.

DETERJAN MİKTARINI ABARTMAK

Ne kadar çok köpük o kadar temizlik diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Normalde koyduğunuzun yarısı oranında deterjan koyarak bakterilerin kıyafetinizde tutunacağı ve saklanacağı alanları daraltmış olursunuz. Daha az deterjan aynı zamanda çamaşır makinenizin ömrünü de uzatacaktır.

KURU TEMİZLEME

Renkli ve pamuklu kıyafetlerinizi önce biraz sabunla silin. Eğer renginde açılma oluyorsa temizliği kuru temizlemede yaptırın. Kıyafetinizi deri veya süetse hiç deneme yapmaya gerek kalmadan direkt kuru temizlemeye gönderin.

YIKAMA ARASI MOLALAR

Çamaşır makinesinde yıkama sonrası ikinci yıkama için en az 1 saat beklenmeli şeklinde bir algı vardır. Bu doğru değildir. Yıkama sonrasında 2. yıkamaya hemen geçebilirsiniz. Böylece zaman kaybı yaşamayı engellemiş olursunuz.

DÜĞME VE FERMUAR

Fermuarları sonuna kadkıyafetlerinizi ar çekin. Metal parçasının diğer kıyafetlere zarar vermesini istemezsiniz. Düğmeli de düğmeleri kapalı değil açık şekilde yıkayın. Düğmeleri kapalı yıkamak düğmelerin kopmasına neden olabilir.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler