Canan Karatay

Canan Karatay'dan Ramazan'da Sağlıklı Beslenme Önerileri

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Ramazan ayında sağlıklı beslenmek için önerilerde bulundu.

Canan Karatay, Ramazan ayının sağlık açısından büyük önem taşıdığını vurgulayarak oruç tutarken bol bol su içilmesi gerektiğini ifade etti.

"İKİ ÖĞÜN SAĞLIKLIDIR ÜÇÜNCÜ ÖĞÜN HASTALIKTIR"

Prof Dr. Canan Karatay İbn-i Sina'nın "İki öğün sağlıklıdır, üçüncü öğün hastalıktır." sözünü hatırlatarak iki öğün yemek yemeyi önerdiğini söyledi.

Hz. Muhammed'in (S.A.V) de iki öğün ve az yemek yediğinin bilindiğini hatırlatan Karatay "Bu (Günde iki öğün yemek), vücudun bir süre dinlenmesine, rahatlamasına, kendini toparlamasına, fabrika ayarlarına dönmesine fırsat tanımak demektir. Şimdiye kadar 'Sık sık ye, az ye.' diye diye insanları enine büyüttüler. İnsan organizması fizyolojik olarak iki öğün, hastaysa en fazla üç öğün yemeye programlanmıştır. İşte ramazan ayı bu imkanı vermektedir." ifadelerini kullandı.

ORUÇLUYKEN NORMAL HAYATI DEVAM ETTİRİN

Canan Karatay, oruçluyken normal hayatın devam ettirilmesi gerektiğini ifade ederek "76 yaşındayım, senelerdir 2 öğün yiyorum ve normal hayatımı sürdürüyorum. Her türlü aktivitemi de yapıyorum. Bunun alışkanlıkla ilgisi yok. Sağlıklı beslenirseniz vücut ve hücreler zaten toparlıyor. Acıkmıyorsunuz, acıkan beyniniz. Acıktıran da ekmek, şeker ve şekerli içecekler. Bunlar çok çabuk acıktırır ve susatır."diye konuştu.

Ramazan ayında hakiki karbonhidratlarla ve proteinle beslenmenin önemine vurgu yapan Karatay, susuz kalmamanın da önemli olduğunun altını çizerek boş kalorili, çabuk acıktıran, halsiz bırakan besinlerden uzak durulması gerektiğini ifade etti.

RAMAZAN'A HAZIRLIK

Ramazan'a bol bol su içerek hazırlanılması gerektiğini ifade eden Karatay, şu ifadeleri kullandı:

"Şimdiden vücudumuzu sulandırmamız, yani bol su içmemiz lazım çünkü iftara doğru baş ağrısının sebebi açlık değil, susuzluktur. Şimdiden az yemek yiyerek vücudu hazırlamak diye bir şey yok. Sağlıklı yiyeceksiniz. Sağlıklı yerseniz, zaten vücut fazlasını istemiyor. Vücudun ihtiyacını doğal yiyeceklerle gidermek mecburiyetindeyiz. Her insanın vücudunun ihtiyacı değişiktir. İşlenmiş gıda, pakete girmiş gıda olmayacak. Pakete girmiş şekerli, gazlı içecekler olmayacak. Sağlıklı, hakiki besin vücuda girerse zaten acıkmıyor insan."

SAHURA KALKMAMANIN ZARARLARI

Canan Karatay, sahur yapmamanın sağlık açısından riskli olduğunu ifade ederek çeşitli tavsiyelerde bulundu: "Sahurda omlet yenebilir. Yumurta çok önemli ama köy yumurtası olacak. Bir de köy tereyağı olacak. Yanında zeytin, turp ve yeşillik de çok önemli. İçecek olarak şekersiz süt ve kahve olabilir. Seviyorsanız ayran içebilirsiniz. Kahvaltıya alışıksanız, kahvaltı yapılabilir. Sabah çorbası da önemlidir ama tok tutmaz. Burada en önemli şey susuz kalmamak. Bir iki gün önceden vücudu sulandırmaya başlamamız lazım. Şimdikiler eski ramazan pidesi gibi değil ama küçük bir parça içine bol tereyağ sürerek tüketilebilir. Peynir de çok önemli. Tam yağlı peynir ve tam yağlı yoğurt da yenmeli. Bir avuç kadar kuru ceviz, fındık, fıstık da olabilir." sözlerini kullandı.

"ORUCUMUZU KELLE PAÇA ÇORBASIYLA AÇABİLİRİZ"

Karatay, iftarda fazla yemek yenilmemesi gerektiğini ifade ederek , "Orucumuzu paça çorbasıyla açabiliriz. Mercimek, tarhana veya yayla çorbası da olabilir. Yanında tabii ki su tüketmeliyiz. Sağlıklı yerseniz, aç kalmazsınız. Vücudun ihtiyacı olmayan miktarda gıdalar vücuda girdiği zaman gaz, şişkinlik, kabızlık yapar. Bir de iftarda, bağırsakların iyi çalışması için mutlaka zeytinyağı ve kahve içmek çok önemli. Çorbadan sonra bir süre yemeyelim. Daha sonra o akşam ne yapıldıysa yenebilir. Sahura kadar bol bol su içelim." dedi.

Önerilen Haberler