Çaydanlık Nasıl Parlatılır?

Çaydanlık Nasıl Parlatılır?

Misafirlerinizi ağırlarken pırıl pırıl demliklerden çay vermek istemez misiniz? Basit yöntemlerle çaydanlıklarınızı göz kamaştırıcı şekilde patlatabilirsiniz.

Çaydanlıklarınızda kullanıma bağlı olarak sararma, kararma ve parlaklığını yitirme sorunu olacaktır. Bu durum çay keyfinizin tadının kaçmasına yol açacaktır. Her evde bulunan malzemelerle çaydanlıklarınızı kolayca patlatabilirsiniz.

AMONYAKLI KREM TEMİZLEYİCİ-POŞET YÖNTEMİ

İlginç bir yöntem olan amonyaklı krem-poşet yöntemini deneyince şaşırtıcı sonuçlarla karşılaşacaksınız. Bunun için buzdolabı poşeti ya da boyasız baskısız bir market poşeti ve amonyaklı krem gereklidir. Elinizi eldiven gibi poşete geçirin. Poşete bir miktar krem temizleyici sürün ve demliği ovalayın. İyice ovaladıktan sonra çaydanlığı bol suyla yıkayın. Bu yöntemi çaydanlık dışında tencere, tava, ocak ve cezve yüzeyleri için de kullanabilirsiniz.

ÇELİK PARLATICILAR

Çelik yüzeyleri parlatmak için endüstriyel ürünler geliştirilmiştir. Marketlerden çelik parlatıcı ürün alarak çaydanlığınızı parlatabilirsiniz. Bu ürünleri çaydanlık ve benzeri diğer ürünleri de parlatmada kullanabilirsiniz.

KARBONAT VE SİRKE

3 çay kaşığı sirke ve 2 çay kaşığı karbonatı karıştırın. Bu karışımla çaydanlığın her yerini ovalayın. Ovalama işleminde mikrofiber bez tercih edin. Ovalama işleminden sonra çaydanlığı durulayın. Çaydanlığın pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

LİMON

Limonu ortadan ikiye bölüm. Limonu çaydanlığın dış yüzeyine sürün. Çaydanlığın matlığının gidip daha parlak olduğunu göreceksiniz. Limon yöntemini temizlik için değil parlaklık için tercih edebilirsiniz. Limon, kirleri temizlemede istediğiniz sonucu vermeyecektir.

KREM TARTAR YÖNTEMİ

Pastacılık alanında kullanılan bir malzeme olan krem tartar, çelik yüzeylerin parlatılmasında etkilidir.Bir krem tartarı kase içinde su ile karıştırarak macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Elde ettiğiniz kremi sünger vasıtası ile demliğe uygulayın ve durulayın. Parlak çaydanlığınızla keyifli bir çay saati yapabilirsiniz.

Önerilen Haberler