Ciddi Bir İlişkide Yapılmaması Gereken Hatalar

Ciddi Bir İlişkide Yapılmaması Gereken Hatalar

İlişkinizi canlı tutmak ve sevdiğiniz insanla uzun soluklu bir ilişki yaşamak için bazı davranışlardan uzak durmalısınız.

ÖZEL HAYATINIZLA İLGİLİ DETAYLAR

Eski ilişkileriniz ya da aileniz hakkında bilgileri yersiz şekilde açıklamak onun da bu bilgileri açıklaması gerektiğini düşündürebilir. Bu davranış onu tedirgin edecektir. Ayrıca sizin hakkınızda merak edeceği fazla bir şey kalmaz ve ilişki monotonlaşmaya başlayabilir. O yüzden bu konular sorulmadığı sürece açıklamak doğru olmayacaktır.

ACELE ETMEYİN

Plan yapmak yerinde ve zamanında olduğu sürece sorun teşkil etmez. Ancak ilişkinin henüz başında kariyer, çocuk ve ev alma planları yapmak, çocukların isimlerini belirlemek gibi davranışlar ilişkinin gidişatına büyük zararlarlar verebilir. Olası ters gelişmeler durumunda yaşanan hayal kırıklığı daha da artacak travmaya dönecektir. O nedenle plan sayısını azaltarak adım adım ilerleme en doğrusu olacaktır.

KAHRAMAN OLMAYA ÇALIŞMAYIN

Sevgilinizin sorunlarını çözmeye çalışmak onda eksiklik duygusu uyandıracaktır. İnsanları değiştirmeye çalışmak yersiz bir çabadır. Eğer sevgilinizin yanlış yönleri olduğunu düşünüyorsanız ona müdahale etmek yerine onu terapiste yönlendirebilirsiniz.

GERÇEK DIŞI BEKLENTİLER

Her şeyin çok güzel olacağını beklemek ve gerçeküstü hayaller kurmak hüsranla sonuçlanabilir. Bu nedenle gerçekçi planlar yapmak yerinde olacaktır. Erkek arkadaşınızı hayatınızın merkezine alıp soyutlanmak yerine kendinize ve sosyal çevrenize de zaman ayırarak uyumlu bir ilişki yaşamalısınız.

ABARTILI HEDİYELER ALMAK

İlişkide kadının erkeğe pahalı hediyeler alması, borç vermesi aslında sizin ne kadar iyi birisi olduğunuzu göstermez. Bu sadece sorunların üstünü örter. Bu nedenle hediye alırken amacınızı belirleyin. Sadece hediye almak için alıyorsanız, alabilirsiniz. Ancak sorunların üzerini örtmek için alıyorsanız hediye almak değil sorunları çözmek daha doğru bir davranış olacaktır.

BASKICI TAVIRLAR

İlişkide ne yapılacağına, nereye gidileceğine, hangi filmin izleneceğine ve benzeri konulara tek başınıza karar vermeniz doğru olmayacaktır. Hiç kimse kendisini güçsüz taraf olarak görmek istemeyeceği için baskıcı tavırlardan kaçınmak gerekir. İlişkide konulara eşitlikçi bakış açısıyla yaklaşarak birçok sorunun oluşmasını engelleyebilirsiniz.

KONULARA DUYGUSAL YAKLAŞMAK

Çiftler, ilişkilerinde bazen fazla duygusal davranarak "Artık beni sevmiyorsun", " Seni terk edeceğim" gibi söylemlerde bulunurlar. Bu sözler gerçek dışı olsa da ilişkiye zarar verecektir. Çünkü çiftlerin birbirlerine yalan söylemesi güven duygusunu sarsacaktır. Bu tip yersiz laflar bir süre sonra bıkkınlığa yol açabilir ve ilişkiye zarar verebilir. O yüzden mızmızlanmak yerine dürüst ifadeler kullanma "Kendimi güvende hissetmiyorum", "Beni anladığını düşünmüyorum" şeklinde gerçekçi ifadeler kullanmak yerinde olacaktır.

Önerilen Haberler