Çiğ Beslenmeye Başlayanlar için 5 Tüyo

Çiğ Beslenmeye Başlayanlar için 5 Tüyo

Yüksek besin değeri ile beslenmek isteyenlerin yeni alışkanlığı olan çiğ beslenme, püf noktaları ile çok daha verimli hale geliyor.

1. ACELE ETMEYİN

Çiğ beslenme için vücudunuzun dönüşüm sürecine ihtiyacı olduğunu unutmayın. Vücudunuz ne kadar sağlıklı olsa da değişimi birden gerçekleştirmek bünyeyi zorlayacaktır.

Ömür boyu pişirerek yemek yedikten sonra birden çiğ beslenmeye geçmek bünyeyi zorlayabilir. Çiğ beslenmeye geçerken süreci birden kesmek yerine pişirilmiş gıdalarla beslenmeyi günden güne azaltarak bırakmak gereklidir.

2. GEREKTİĞİ KADAR YİYİN

Çiğ beslenmeye başlayanların ilk dönemlerde yapacağı en büyük hata sadece yeşilliklerle beslenmek olacaktır. Ancak vücudun dengeli kalabilmesi için yağlara ve protein kaynaklarına da ihtiyaç var. Sevilen tahıllar çiğ olarak tüketilebilir. Bunun için bir gün önceden ıslamak gerekir. Kalorisi yüksek olan bu besinler, sağlık problemleri yaşamayı engeller.

3. KURU YEMİŞ VE MEYVEYİ ABARTMAYIN

Yağ ve şeker içeriği ile çiğ beslenme için önemli olan kuru yemişler ve meyveler, aşırı tüketildiğinde zararlı olabilir. Sebze ve yeşil yapraklı gıdaların yerini almadığı sürece sert kabuklu yemişler ve meyveler sorun teşkil etmiyor.

4. SİNDİRİM SİSTEMİNE KULAK VERİN

Sindirim sistemine kulak vermek, sağlık durumunuzu kontrole etmek için en ideal yollardadır. İyi sindirilmeyen besinler mide ağrısı ve şişkinlik gibi sorunlara yol açar. Baş ağrısı ve yorgunluk gibi sorunlar da kötü beslenme sonucu ortaya çıkar. Sağlıklı şekilde çiğ beslenmeye devam etmek için sindirim sisteminizde gelen alarmlara kulak vermelisiniz.

5. TAKINTI YAPMAYIN

Çiğ beslenme sağlıklı bir yaşam biçimidir. Ancak pişmiş besinlerden kaçınmak da doğru bir bakış açısı değildir. Pişirilmiş gıdaların vücut için değerli olduğunu, bazı besinlerin sadece gıdaların pişirildiğinde ortaya çıktığını unutmayın.

Çiğ beslenme yüzde 100 çiğ beslenmeye dayanmıyor. Bazı gıdaların 40-45 dereceye kadar ısıtılarak tüketilmesi de çiğ beslenme yöntemlerindendir. Örneğin vücut için önemli olan likopeni maddesi domatesin pişirilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Çiğ beslenmede buharda pişirme ve haşlama yöntemleri ile ıspanak, havuç, kuşkonmaz ve mantar gibi besinler pişirilebilir.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler