Çiğ Sütten Nasıl Tereyağı Yapılır? Çiğ Sütten Nasıl Tereyağı Yapılır?

Çiğ Sütten Nasıl Tereyağı Yapılır?

Tereyağını evinizde yapabileceğinizi biliyor musunuz? Kolaylıkla tedarik edeceğiniz malzemelerle tereyağınızı kendiniz yapabilirsiniz.

Ne kadar tereyağı ihtiyacınız olduğuna belirleyin ve gerekli malzeme alın. 2 kg sütten 120 gram tereyağı elde edebilirsiniz. Hazırsanız evde tereyağı yapımına başlayabilirsiniz.

GEREKLİ MALZEMELER

Yarım yemek kaşığı krema

2 litre çiğ süt

YAPILIŞI

Çiğ sütü ağzı geniş olan bir kaseye alın. Kaseyi dolapta 1-2 gün bekletin. Böylece sütün kaymağı üste çıkacak. Kasenin ağzının mümkün olduğu kadar geniş olmalı. Bu, daha fazla kaymak elde etmenizi sağlayacak.

Yarım litrelik bir kavanozu hijyenik şekilde temizleyin. Kasenin üzerinde biriken kaymağı kavanoza alın. Bütün kaymağı alıp bu aşamayı tamamlayın. Tereyağını kültürlemek için kaymağa yarım yemek kaşığı krema koyun. Kavanoza kaymağı ve kremayı koyduktan sonra kapağını kapatın. Kavanozu 10-12 saat bekletin. Tereyağının hızlı hazırlanması için kavanozu, bir kapta 24 derece sıcaklıkta suyun içinde bekletin.

Tereyağı oluşumu için gerekli süre tamamlandığında kavanozu 5-10 dakika buz banyosuna alın. Kavanozu buz dolu kaba yerleştirin. Buzda bir süre bekleyen kavanozu 10-12 dakika boyunca çalkalayın. Kapak yukarı gelecek şekilde tutarak kavanozu kuvvetli şekilde sallayın. Tereyağının topaklanmaya başladığını göreceksiniz.

Ayrı bir kaseye süzgeç ve süzgeç içine tülbent yerleştirin. Kavanozdaki topaklanan tereyağını süzgeçe alın. Tülbentte kalan kısım sizin tereyağınızdır. Karışımdan tereyağını ve suyunu ayırdıktan sonra, suyunu kurabiye ve kek yapımında ve diğer unlu mamullerin yapımında kullanabilirsiniz.

Tülbent içine aldığınız tereyağını buzlu suda yıkayın. Suyu değiştirip ikinci kez aynı işlemi yapın. İlk defasında bulanık olan su daha berrak olacaktır. Su tamamen berrak olana kadar tereyağını buzlu suda yıkamaya devam edin. Bu işlemden sonra tereyağınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler