Cildi Güneşin Zararlı Etkilerinden Koruma Yöntemleri

Cildi Güneşin Zararlı Etkilerinden Koruma Yöntemleri

Yaz aylarının yaklaştığı ve güneşin etkisinin arttığı şu günlerde, güneşin zararlı etkilerinden cildi korumak ayrı bir önem arz ediyor. İşte kansere meyilli ciltleri UV ışınlarından korumak, lekelenme ve kırışıklıklara karşı savaş açmak açısından koruma yöntemleri…

Cildinizdeki ben sayısı fazlaysa, açık tenli hassas bir cilde sahipseniz, güneşe dikkat etmeniz gerekir. Özellikle kanser risk grubuna giren bu ciltler için önlem almak hayati derecede önemli. Belli başlı önlemlerle güneşin etkilerini minimize edebiliriz.

GÜNEŞTEN NASIL KORUNABİLİRİZ?

SON KULLANMA SÜRELERİNE DİKKAT

Güneş koruyucularınızı yazdan yaza kullanıyorsanız mutlaka değiştirin. Kimyasal içeren bu ürünlerin son kullanma tarihleri mevcuttur ve eski ürün kullanmak cildinize zarar verebilir. Eğer imkanınız varsa doğal güneş kremlerine yönelin ya da ev yapımı güneş kremlerine bakın.

EN AZ 20 DAKİKA ÖNCE SÜRÜN

Güneş kremi ya da sütünü sokağa, plaja çıkar çıkmaz sürmek, bilinen bir yanlıştır. Korunmanın sağlanması açısından güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce sürerek görevini yapmasına müsade etmeliyiz.

ŞAPKALAR ÖNEMLİ

Güneş için dik açıyla geldiği saat olan 11.00-16.00 arasında dışarı çıkmamaya özen gösterin ya da gölgede durun. Eğer güneşin altında durmanız gerekiyorsa, vücudu örten giysiler giyip, geniş bir şapka takın.

FAKTÖR, GÜCÜ DEĞİL ZAMANI GÖSTERİR

Kış güneşini hafife almayın. Yaz güneşi gibi etkileri fark edilmese de o da zararlıdır. Özellikle en az 30 faktörlü kremleri2 saat arayla sürün. Belli aralıklarla yenilenmezlerse etkisini kaybeden güneş kremlerinde, faktörler daha fazla koruma değil, daha uzun zamanı ifade ederler.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.