Cilt Bakımında Yapılmaması Gereken Hatalar

Cilt Bakımında Yapılmaması Gereken Hatalar

Cilt bakımınıza yeterince özen gösterdiğinizi mi düşünüyorsunuz? Cilt sağlığınızı korumak için, yaptığınız olası hataları düzelterek bakım rutinlerinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Cildinize doğru bakımı yapabilmek için öncelikle ona nasıl davranmanız gerektiğini bilmelisiniz. Yanlışlardan kurtulduktan sonra doğruları yapmak çok daha kolay olacak.

GÜNEŞ KREMİNİ İHMAL ETMEK

"Hava nasılsa bulutlu, dışarıda fazla durmayacağım" gibi düşüncelerle güneş kremini ihmal etmek, erken yaşlanma ve farklı cilt sorunlarıyla karşılaşmanız demektir. Bu yüzden dışarı adım atmadan önce güneş kremi sürmelisiniz.

GÖZ MAKYAJINI ÖZENSİZ ÇIKARMAK

Göz makyajınızı sert ve hızlı hareketlerle siliyorsanız, bu telafisi olmayan sorunlara yol açabilir. Bu hatayı yapmaya devam ederseniz kirpiklerinizin dökülmesi kaçınılmaz sonuçtur. Bu yüzden göz makyajını çıkarırken dairesel ve hassas hareketler yapmalısınız.

SİVİLCELERİ SIKMAK

Sivilceleri sıkıp patlatmak, anlık bir çözümmüş gibi gelebilir. Ancak bu, cildinize zarar verir. Yüzünüze dağılan bakteriler, iltihaplanma ve kızarıklık gibi sorunlara yol açabilir. Bu zararlı çözüm yolu yerine sağlıklı yöntemlere başvurmalısınız.

CİLT LEKELERİNİ ÖNEMSEMEMEK

Cildinizde leke oluşumu fark ettiğinizde onu görmezden gelmeyin. Doktorunuza başvurarak sorunu çözmeye çalışın. Cildinizi devamlı kontrol ederek boyutunda ve renginde değişiklik olup olmadığını takip etmelisiniz.

SICAK DUŞ

Sıcak suyla duş almak rahatlatıcı ve keyifli olabilir ama cildiniz için iyi olmadığını bilmelisiniz. Uzun süre sıcak suyla duş alırsanız cildiniz tahriş olur ve cildinizin doğal dengesi bozulur. Cildinizin doğal dengesini korumak için ılık suyla aldığınız 10 dakikalık duş idealdir.

BOYUN VE DEKOLTE BÖLGESİNİ İHMAL ETMEK

Yüzünüzü dış etkenlere karşı korusanız da dekolte bölgesini ihmal ediyorsanız, erken yaşlanmayı engelleyemezsiniz. Dekolte ve boyun bölgesi cilt yüzeyi hassastır. Bu bölgenin ince yapılı olmasından dolayı UV ışınlardan kolayca etkilenebilir. Bu yüzden yüzünüzü koruduğunuz gibi boyun ve dekolte bölgesini de korumalısınız.

Önerilen Haberler