Çocuğun Zekasını Geliştirecek Tavsiyeler Çocuğun Zekasını Geliştirecek Tavsiyeler

Çocuğun Zekasını Geliştirecek Tavsiyeler

Çocuklarınızın gelişimini bilinçli şekilde takip ederek, onların zekasını ortaya çıkarmasına ve daha başarılı olmasına destek olabilirsiniz.

KİTAP OKUMA

En eski ve en bilindik metot olan okuma, zeka gelişimi için en doğru yöntemlerden biridir. Erken yaşta kitap okuma alışkanlığı kazanan çocuklar, akademik hayatlarında ve sosyal hayatlarında avantaj yakalanmaktadır. Ebeveynlerle beraber kitap okuma saatleri yapmak, çocuklar için zihin geliştirici aktiviteler olacaktır.

SPOR

Akademik araştırmalar ilkokul döneminde spor yapan çocukların akademik başarısının yüksek ve sosyal organizasyonlara katılım yönünden özgüvenli oldukları ortaya konulmuştur. Çocuklara televizyon seyrettirmek yerine spor yaptırmak daha faydalı olacaktır.

VİDEO OYUNLARI

Video oyunları çocuk gelişimi için pek de iyi bir üne sahip değildir. Ancak video oyunları oynayan çocukların görsel ipuçlarından anlamlı bir bütün oluşturma konusunda, video oyunu oynamayan çocuklara göre daha başarılı olduğu ortaya konulmuştur.

ABUR CUBURA VEDA EDİN

Trans yağ, şeker ve abur cubur gıdaların yerine çocuklara yüksek besin değerine sahip gıdalar vermek, onların zihinsel motor gelişimini olumlu etkileyecektir. Demir içeren gıdalara ağırlık vermek, beyin dokusu gelişimini destekleyecektir. Yanlış beslenen çocuklar, enfeksiyon riskiyle karşı karşıya kaldığı için hastalıklara yakalanmakta, sosyal çevreye uzak kalmakta ve zeka gelişimleri yavaşlamaktadır.

ANNE SÜTÜ

Bilimsel araştırmalarla da anne sütünün bebeklerin zihinsel gelişimine katkı yaptığı ortaya konulmuştur. Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesine özen gösterilmelidir.

ÖZGÜVENİNİN ARTIRIN

Çocukların özgüvenlerini artırmak için takım sporlarına ve sosyal aktivitelerine katılmasını sağlamak gerekir. Böylece ergenlik dönemine gelindiğinde çocuğun sorun yaşamasının önüne geçeceksiniz.

MERAKLANDIRIN

Çocukların yeni şeyleri ve yeni fikirleri merak etmesi, zihinsel gelişimi desteklemektedir. Sorular soran ve bilginin peşine düşen çocuklar, ebeveynleri tarafından yönlendirilerek sağlıklı bir zihinsel gelişim süreci yaşayabilirler.

MÜZİK

Müziğin IQ gelişimine etkisi bilimsel araştırmalarla ortaya konulmuştur. Müzik dersleri alan çocukların hem zeka gelişimi hem de akademik başarı yönünden geliştiği görülmektedir.

BEYİN GELİŞTİRİCİ OYUNLAR

Bulmaca, satranç, kriptogram ve benzeri zihni geliştiren oyunlar, çocukların beyin gelişimini destekler. Stratejik düşünme için sudoku benzeri oyunlar oynamak çocukların karar verme yetisini de geliştirecektir.

KAHVALTI

Bilimsel araştırmalar, güçlü bir kahvaltının konsantrasyon ve hafızayı geliştirdiğini ortaya koymaktadır. Beyin gelişimi için önemli olan kahvaltı, eğer yapılmazsa gün boyu yorgun olan çocuklar sosyal aktivitelerden de geri kalacaktır.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler