Çocuğunuz Size Vuruyorsa Bu Tedbirleri Almalısınız

Çocuğunuz Size Vuruyorsa Bu Tedbirleri Almalısınız

Çocuğunuz size vuruyorsa, bunu sıradan bir davranış olarak görmeyin. Duruma müdahale ederek bu davranışı terk etmesini sağlayın.

Çocuğunuzun size vurmasını engellemek ve davranışlarının normalleşmesini sağlamak için kendi davranışlarınızda, çocuğunuzun davranışlarında ve düzeninde birtakım değişiklikler yapmanız gerekiyor.

SORUNUN KAYNAĞINI BULUN

Öfkeli çocuk canı yandığı için istenmeyen davranışlar göstermektedir. Çocuğunuzu öfkelendiren nedenlerin kaynağını bulmaya çalışmalısınız. Bunun için onunla vakit geçirmeli ve onu öfkelendiren şeyleri belirlemelisiniz. Böylece onu sinirlendiren şeyleri ortadan kaldırarak istenmeyen davranışların hiç oluşmamasını sağlayabilirsiniz.

EVİNİZDE ŞİDDETE YER OLMADIĞINI ÖĞRETİN

Çocuğunuza "Biz kimseye vurmuyoruz" demeniz etkili bir yol değildir. Çocuğunuza yalvarırcasına ondan vurmamasını istemek, sizi zayıf ve otoritesiz gösterecektir. Bu davranışı değiştirmek için yapmanız gereken, öfkenin normal bir davranış olduğunu ama vurmanın yanlış olduğunu uygun bir dille ifade etmektir. Çocuğunuz sakinleşince ona "Çok öfkeleniyorsun biliyorum. Senin öfkenle başa çıkabilmen için sana yardım edeceğim" sözleri ile telkinde bulunabilirsiniz.

YETERİNCE İLGİ GÖSTERİYOR MUSUNUZ?

Çocuğunuzdan gülümsemenizi ve ilginizi eksik etmemelisiniz. Gün boyu uygun dozlarda ona ilgi göstermeniz, onun yanında olduğunuzu ve ona sevgi duyduğunu göstermeniz, size karşı olan davranışlarının düzelmesini sağlayacaktır. Çocuğunuzun kendisini size yakın hissetmesi, onun sizi memnun etmeye çalışmasını sağlayacaktır. Bu da istenmeyen davranışların kısa sürede ortadan kalkmasını beraberinde getirecektir.

ÇOCUĞUNUZA KARŞI SABIRLI OLUN

Çocuğunuz kontrolü kaybettiğinde ona karşı sert sözler sarf etmekten ve kaba davranışlardan kaçının. Çocuğunuzu kontrol altına alıp her ikinizin de güvenliğini sağlamak, sorunlu davranışı düzeltmek için atılacak en doğru adımdır.

FARKINDALIĞI KAVRATIN

Çocuklar için farkındalık meditasyonları gibi faydalı aktiviteler düzenleniyor. Bu faaliyetlere katılarak arkadaş canlısı egzersizlerle çocuğunuzun öfkesinin azalmasını sağlayabilirsiniz. Bu etkinliklerde kucağına oyuncak ayı alan çocuklar sessiz ve yavaş şekilde nefes almaya odaklanıyorlar. Bu ve benzeri uygulamalar çocuğunuzu daha sakin ve mutlu bir yapıya kavuşuyor.

ÇOCUĞUNUZ YETERİNCE BESLENMİŞ VE DİNLENMİŞ Mİ?

Çocuğunuzu aç ve uykusuz olması ani ve öfkeli davranışlar göstermesine neden olabilir. Çocuğunuzun davranışlarını takip edin. Yemek öncesi ya da yatmadan hemen önce istenmeyen davranışlar gösteriyorsa biraz daha erken yatmasını ve ara atışmaları yapmasını sağlamak etkili bir çözüm olacaktır.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.