Çocuğunuzun İnternet Bağımlısı Olup Olmadığını Anlamanın Yolları

Çocuğunuzun İnternet Bağımlısı Olup Olmadığını Anlamanın Yolları

Yeni neslin en büyük problemlerinden biri internet bağımlılığı. Sosyal hayatlarını yok eden ve bir bağımlılık yaratan bu durum için ebeveynlerin dikkat etmesi gerekir. İşte, çocukların internet bağımlılığı göstergeleri…

İnternetin nimetlerini göz ardı edemeyiz. Ancak her şeyin fazlası gibi internet kullanımının fazlası da zarar, hatta bu bağımlılık dahi yaratabilir. Anne babaların ise bu duruma daha çok önem vermesi ve çocuğunu gözlemlemesi gerekir.

İNTERNETİN BAŞINDA UZUN SAATLER

Çocukların internet başında uzun saatler boyunca kalması oldukça sakıncalı bir durum. İnternet bağımlılığının başlangıç kabul edildiği bu safhada onlara neden bu kadar İnternette zaman geçirdiğini sormalı ve verdikleri cevaba göre çözüm üretmelisiniz.

İNTERNET DIŞINDA TÜM ETKİNLİKLERE KAPALI OLMAK

Çocukların gelişimi için sosyalleşme gerekir. Doğal gelişim sürecini bozan ise internet bağımlılığıdır. Eğer çocuğunuz akranları ile zaman geçirmek yerine interneti tercih ediyorsa bu da bağımlılığın işaretlerinden biridir.

SABAH UYANDIKTAN SONRA AKŞAM YATMADAN ÖNCE İLK İNTERNETE GİRİYORSA

İnsanlar genellikle sabah uyandıklarında internette ne olduğunu düşünüyorsa ve yatmadan önce oradan ayrılmakta zorlanıyorsa bu bağımlılık demektir. Çocuklar için de bu geçerlidir.

İNTERNET YOKLUĞUNDA YOKLUK KRİZİNE GİRİYORSA

İnternetin kesilmesi ya da yasaklanması gibi durumlarda yaşadığı yoklukta bunalma ve depresif haller gösteriyor mu? Çünkü öfkeli, kızgın gibi verilen yokluk krizleri bağımlılığın orta seviye belirtisidir.

SÜREKLİ İNTERNET HAKKINDA KONUŞUYORSA

Eğer sürekli internette ne yaptığından ve yeniliklerden bahsediyorsa dikkat etmeniz gerekir. Çünkü insanın zikri neyse fikri de odur felsefesi ile internet bir bağımlılık yaratmış demektir.

GİTTİĞİ HER YERDE Wİ-Fİ ARAMAK

Elinde telefonları ve tabletleri ile gittikleri kafe, ev yada sosyal alanlarda sosyalleşmesi gerekirken Wİ-Fİ arıyorsa, sürekli çevrimiçi olduğu ve olmadığında rahatsız hissettiği anlamına gelir.

YEMEK YERKEN DAHİ İNTERNET BAŞINDA OLMAK

Yemek yerken çocukların televizyon, tablet ya da video izlemesinin yemek yeme bilincini yok ettiğini biliyor muydunuz? Onun yemek yeme bilincini yok eden bu eylem aynı zamanda en temel ihtiyaçlarını gerçekleştirirken bile uzaklaşmak istemediği internete olan bağımlılığı için artık apaçık bir işarettir.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.