Çocuklara Hikaye Kitabı Okumanın Faydaları

Çocuklara Hikaye Kitabı Okumanın Faydaları

Çocuğunuzla beraber kaliteli zaman geçirmek için yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden biri çocuğunuza hikaye kitabı okumaktır.

Çocukların duyusal gelişimi ve akademik başarısını desteklemek için onlara hikaye kitabı okuyabilirsiniz. Çocuğun hayal gücünü geliştirecek bu etkinlik, aynı zamanda onların kitap okuma alışkanlığı kazanmalarını sağlayacak.

HAYAL GÜCÜ ARTAR VE UFUKLARI GENİŞLER

Çocuğa sesli şekilde kitap okumanı etkisi, bilimsel testlerle ortaya konulmuştur. İşlevsel Magnetik Rezonans Görüntüleme (fMRI) görüntüleme tekniği ile gerçekleştirten çalışmada, yüksek sesle kitap okunan çocukların hayal gücü ve zihinsel simgelerin olduğu bölümdeki aktivitenin arttığı gözlemlenmiş.

ÇOCUK ÖNEMSENDİĞİNİ HİSSEDER

Çocuğunuzla beraber kaliteli zaman geçirmek için en ideal aktivitelerden biri olan çocuğa sesli şekilde kitap okuma, çocuğunuzun kendini önemli hissetmesini sağlar. Harvard Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, çocukla yetişkinin aynı şeye ilgi göstermelerinin sağlıklı bir ruhsal gelişime ve beyinde yeni nöronların gelişimine katkı sağladığını ortaya koymuştur.

DUYGULARLA SÖZCÜKLER İLİŞKİLENDİRİR

Günlük diyaloglar çocuklar için basit seviyede anlamlar ifade eder. Çocuğa sesli şekilde kitap okursanız daha zengin bir kelime dağarcığını ve daha geniş hayal dünyasını ona ifade etmiş olacaksınız. Çocuğunuza kitap okuyarak onun duygularla kelimeleri eşleştirmesini sağlayabilirsiniz.

ÇOCUK HAYATI OKUMAYI ÖĞRENİR

Empatinin ve duygusal zekanın merkezinde başka hayatları okumak yatar. Çocuklara kitap okumanız, onun başka yaşamları görmesini sağlar. Kitaptaki karakterlerin hikayesini dinleyen çocuk başkalarının duygularını kavrar. Böylece hayatı okumayı ve empati yapmayı öğrenir.

ODAKLANMASINI SAĞLAR

Odaklanma ve dikkat basit eğitimlerle edinilecek bir yeti değildir. Pratik yaparak uygulama ile kazanılmaktadır. Çocuklara düzenli olarak sesli kitap okumak, çocukların dikkat süresini artırmayı sağlayacaktır. Bu yüzden çocuğunuza kitap okuyarak onun sosyal hayatındaki ve akademik hayatındaki başarıyı artırabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.