Çocuklara nasıl çevre bilinci kazandırılır?

Çocuklara nasıl çevre bilinci kazandırılır?

Çocuklarınızı doğaya karşı bilinçlendirerek gelecekteki muhtemel orman yangınlarını önleyebilir, doğal hayatın zarar görmesini en aza indirebilirsiniz.

Son günlerde orman yangınlarının artması çevremize karşı daha duyarlı olmamız gerektiğini hatırlattı. Bunun için küçük yaştan itibaren bilinçlendirme yapılmalı ve doğaya karşı hassas davranma, bir alışkanlık haline gelmelidir.

DOĞAYI SEVDİRİN

Çocuklarınıza doğayı sevdirmeli ve onların da doğanın bir parçası olduğu kavratmalısınız. Çocuklar,bitkilerin, hayvanların ve doğanın her parçasının korunmaya muhtaç olduğunu bilmeli ve bunun için sorumluluk almaları gerektiğinin farkında olmalıdırlar.

FARKINDALIK SEVİYESİNİ ARTIRIN

Çocuklarınızın çevreye karşı duyarlı bireyler olmalarını sağlayın. İnsanlara zarar vermek nasıl yanlışsa bitkilere ve hayvanlara da zarar vermenin yanlış olduğunu ifade edin. Fidan dikme ve evcil hayvan beslene gibi yöntemlerle bu kavramı pekiştirin.

EĞİTİM VERİN

Çocuğunuza okul öncesi dönemden itibaren doğayı sevdirici eğitimler uygulayın. Bunun için en iyi yöntem örnek olmaktır. Siz ve diğer ebeveynler bir araya gelerek doğayı koruyucu uygulamalar yapın. Bu aktiviteleri çocuklarınızla beraber yaprak onlarda doğaya karşı bilinç oluşmasını sağlayın. Hafta sonu pikniğe gittiğinizde çevrede gördüğünüz çöpleri toplamak bu konuda yapacağınız en güzel etkinliklerden biridir.

DOĞA AKTİVİTELERİ DÜZENLEYİN

Çocuklarınızla beraber doğa aktivitelerine katılın. Bunu yapmak için sahip olduğunuz seçenekler:

Doğa konulu tiyatrolar

Doğa yürüyüşleri

Ağaçlandırma aktiviteleri

Doğa sevgisi konulu filmler ve diğer içerikler

Çevreyi koruma konseptli oyunlar

Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.