Çocuklarda yaz ishaline dikkat!

Çocuklarda yaz ishaline dikkat!

Çocukların vücutları olası tehlikeler için oldukça savunmasızdır. Hal böyle boyunca önemsiz görülebilecek birçok hastalık çocuklarda ciddi problemlere neden olur. Çocukların bebeklerin özellikle mevsim geçişlerinde vücut dirençleri oldukça hassaslaşır.

Çocuklarda bağırsak sistemleri de mevsimlere bağlı olarak daha hassas hale geliyor. En yaygın görülen bağırsak problemlerinden ishal ise sanıldığından daha kötü bir tabloya sebep oluyor.

İSHAL NEDİR?

İshal, dışkı miktarında artma ya da dışkılama sıklığında artma olarak tanımlanabilir. İshal kesinlikle bir hastalık değil, multifaktöriyel kaynaklı bir semptomdur. Yine de ciddiye alınmalı ve kesinlikle ihmal edilmemeli.

BELİRTİLER

Yüksek ateş, kusma, sıvı dışkılama, fazla dışkılama, dışkıda kan ve mukus benzeri yapı, idrar miktarında azalma, karın bölgesinde ağrı ve gaz ağızda kuruluk gibi belirtilerden bir ya da birkaçı olduğunda ishalden söz edebiliriz.

TEDAVİSİ NASIL OLMALI?

İshal tedavisinde destekleyici tedavi kaybedilen sıvının yerine konulması çok önemlidir. İshal ve kusmayı durdurucu ilaçlar çocukta yararlı değildir, kullanımı önerilmez. Antibiyotik ise dizanteri ve kolera gibi ciddi problemlerde doktor tarafından verilirse kullanılır. Pirinç ve pirinç suyu, muz, elma püresi, böğürtlen, kepek, keçiboynuzu tozu, havuç, sarımsak, patates çorbası ve zencefil tüketimi size bu dönemde oldukça destek olacaktır.

Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.