Çocukları Teknoloji Bağımlılığından Kurtarmanın 5 Yöntemi

Çocukları Teknoloji Bağımlılığından Kurtarmanın 5 Yöntemi

Her geçen gün çocukları esir alan teknoloji bağımlılığı artık literatürde yerini aldı. Peki, teknoloji bağımlılığında çocuğumuzu nasıl koruruz? İşte, sorumuzun cevabı…

Teknoloji bağımlılığı yeni nesil annelerin en büyük problemi. Çocuğu sosyalleşmekten uzaklaştıran ve birçok tehditle baş başa bırakan teknoloji bağımlılığı için önlem almak çok önemli. İşte, çocuğunuzu teknoloji bağımlılığından kurtarma yöntemleri...

TEKNOLOJİYİ CEZA YA DA ÖDÜL OLARAK KULLANMAYIN

Ebeveynler çocuklarına istediklerini yaptırmak ya da caydırmak için teknolojiyi kullanıyorlar. Bu durum daha sonra çocukların bu beklentiye girmesine sebep oluyor. Teknolojik bağımlılığın bir problem olduğu zamar ise geç kalınmış olacaktır. Zira daha önce ödül olarak verdiğiniz bir şeyi engellemek hatta kolay olmayacaktır.

ARKADAŞLARI İLE VAKİT GEÇİRMESİNİ SAĞLAYIN

Zamanı için alternatif üretmeyen çocuklar teknolojiye daha çok sarılıyor. Eğer çocukların sosyal çevrelerini geliştirebilir ve arkadaşları ile zaman geçirmesini sağlayabilirseniz teknolojiye ayıracağı zamanı onlarla zaman geçirmek için ayıracaktır.

İLGİ ALANLARINI KEŞFETMESİNE VE YÖNELMESİNE YARDIMCI OLUN

Çocuğunuz için zaman geçirecek aktiviteler bulun. Müzik, resim ya da spor olabilir. Çocuğun ilgi alanını bulmasını sağlamak onun da teknolojiye olan zamanını azaltacaktır. Örneğin onu kursalara götürebilirsiniz. Ya da maçlara götürüp ilgi alanını aramasına yardımcı olabilirsiniz. Hatta evde birlikte yaptığınız herhangi bir aktivite de size yardımcı olacaktır.

SINIRLAR KOYUN VE TAKİP EDİN

Çocukların teknoloji ile zaman geçirirken en çok ne yaptığına bakın. Örneğin oyun oynuyorsa bunu sınırlandırın. Böylece ilgisi azalacaktır. Ancak koyduğunuz kuralları takip etmezseniz bu hiç birişe yaramayacaktır. Zira çocuk gizlice istediğini yapabilir.

SÜREYİ SINIRLAYIN

Çocuğun cep telefonu, tablet ya da bilgisayarda geçirdiği süreyi kısıtlayabilirsiniz. Böylece yapacak farklı birşeyler arayışına girecektir. Bunun için kullanabileceğiniz bazı uygulamalar olduğu gibi kalan boş zamanlarını nasıl kullanacaklarını onlara öğretmeniz size yarar sağlayacaktır.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler