Çocukların problem çözme becerileri nasıl gelişir?

Çocukların problem çözme becerileri nasıl gelişir?

Çocuklarınızın gelişimine katkı sağlamak ve hayatlarında daha başarılı olmalarını sağlamak için onların problem çözme becerilerini geliştirmelisiniz.

Çocuğunuzu problem çözme becerilerini geliştirerek akademik ve sosyal hayatlarında daha başarılı olmalarını ve özgüvenlerinin artmasını sağlayabilirsiniz.

BAŞROL OLMAYIN

Çocuğunuz bir problemle karşılaştığında o sorunu tek başınıza çözmeyin. Çocuğunuza alternatif yolları sunun ve doğru seçeneği sezdirin. Ve onun doğru seçimi yapmasını sağlayın. Böylece çocuğunuzu sorunların üstesinden gelebileceğini ve kendisinde bu gücün olduğuna inanacaktır.

ÇÖZÜM YOLLARI OLDUĞUNU HATIRLATIN

Çocuğunuza bir sorunla karşılaştığında hemen karşısındaki nesneye vurmak ya da sesini yükseltmek yerine sorunu çözebileceği alternatif fikirler olduğunu anlatmalısınız. Bunun için ona rol model olmalı ve bazı sorunları onların anlayacağı şekilde oyunlaştırarak çözmelisiniz.

FİZİKSEL SORUNLAR YAŞIYORSA

Çocuklar günlük hayatta sorunla karşılaştığında ve bunların üstesinden gelemediğinde fiziksel sorunlar yaşayabilirler. Mide ağrısı ve baş ağrısı gibi sorunlar bu rahatsızlıklardan bazılarıdır. Çocuğunuzda bu sorunları gözlemliyorsanız desteğe ihtiyaç duyduğunu bilmelisiniz.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Çocuğunuz bir sorunla karşılaştığında atmanız gereken adımları doğru attığınızda çözüm kendiliğinden gelecektir. Çözüm için:

Çocuğunuzu cesaretlendirin.

Sorunu çözmeyin, rehber olun.

Küçük görevler verin.

Düşüncelerini açıklamasını sağlayın.

Farklı tarzlarda kitap okutun, film seyrettirin.

Alternatif yollar bulmasını sağlayın.

Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.