Çocuklarınıza her gün söylemeniz gereken 10 şey

Çocuklarınıza her gün söylemeniz gereken 10 şey

Çocuklarınızın okula başlamadan önce bazı alışkanlıkları kazanması ve içselleştirmesi için onlarla bilinçli iletişim kurmalısınız. Onlara karşı kullandığınız ifadelerin derin izler bıraktığını unutmamalısınız.

Çocuklarınız okula başlamadan öce bazı davranışları alışkanlık haline getirmeli; sosyal ortamlarda ikilem yaşayacağı durumlarda nasıl çözümler üreteceğini bilmelidir. Böylece çocuğunuz yaşadığı sorunlara kendisi çözüm üreterek sağlıklı bir gelişim gösterecektir.

1.Seni seviyorum: Çocuğunuzun yanağına öpücük kondurabilirsiniz. Bu onun özgüveninin artmasını sağlayacaktır.

2.Bugün neler yaptın: Çocuğunuzun gün boyu neler yaptığını sormanız onda sorumluluk duygusunu geliştirecektir.

3.Lütfen: Çocuğunuzun sosyal ortamlarda doğru iletişim kurabilmesi için ondan bir şey isterken lütfen diyerek hitap edin. Aynı hitabı çocuğunuz da arkadaşlarına karşı kullanacaktır.

4.Teşekkür ederim: Çocuğunuzun görgü sahibi biri olması için ona sık sık teşekkür edin. O da arkadaşlarına karşı teşekkür etmeye alışacaktır.

5.Arkadaşlarınla ne oynuyorsun: Çocuğunuzun arkadaşlarının kim olduğunu bilin. Sosyal ortamlarda ne yaptığını ve davranışlarının ne yönde odluğunu bilin.

6.Doğruyu söyle: Çocuğunuzun sosyal çevresinde güvenilir biri olarak algılanması için doğruyu söylemesi yönünde telkinlerde bulunmalısınız.

7.Başarabilirsin: Çocuğunuzla sohbet ederken onu motive edici şeyler söylemelisiniz. Başarabilirsin, çok çalışmalısın, yeteneklisin gibi ifadelerle onu hedefe güdeleyebilirsiniz.

8.Senin başarın: Çocuğunuz bir şeyi başarı ile tamamladığında onu bu senin başarın, sen kazandın sözleri ile motive edin.

9.Tercihini kendin yapabilirsin: Çocuğunuz büyüdükçe onun kendi tercihlerini yapmasını öğretmelisiniz. Kıyafet alırken, hikaye kitabı alırken onun tercihlerini göz önünde bulundurun. Yavaş yavaş daha büyük konularda da onun tercihlerini göz önünde bulundurarak seçimler yapmasını sağlayın.

10.Yiyeceğin kadar yemek al: Çocuğunuzun tutumlu biri olmasını sağlamak için ona bazı cümleler kullanmalısınız. Yemeklerini çöpe atma, sağlıksız ürünlere para harcama, gibi.

Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.