Çorapla yatmak sağlığa zararlı mı?

Çorapla yatmak sağlığa zararlı mı?

Birçok insan çorapla uyumanın rahatsız edici ve sağlıksız olduğunu düşünse de çorapla uyumak, sağlığa oldukça faydalıdır.

Yatmadan önce ayakların ısıtılmasının beyne uyku sinyallerinin gönderilmesini sağladığı yapılan araştırmalarla ortaya konuldu. Bunun yanında farklı yararları da olan çorapla uyumak, ayak sağlığı ve beden sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

ÇORAP GİYEREK UYUMANIN YARARLARI

Uykuya dalma süresi: Çorap giymek damarları genişleterek beyne yatma vakti geldi mesajı yollanmasını sağlar. Bu da uykuya dalmayı kolaylaştır.

Uyku kalitesi: Yapılan araştırmalar çorapla uyumanın özellikle genç erkelerde uyku kalitesini artırdığını ortaya koydu.

Topuk çatlaklarını önlüyor: Nemlendirici uygulaması sonrası çorapla uyumak topukta oluşan çatlakların daha hızlı iyileşmesini sağlıyor.

Raynaud hastalığını önlüyor: Ayak parmaklarını etkileyen dolaşım sorunu olan raynaud hastalığı, uykuda çorap giyildiğinde kan dolaşımını hızlanması ile önleniyor.

Gece uyanma sıklığı azalıyor: Çorapla uyumanın uyku süresini uzattığı ve gece uyanma sıklığını da azalttığı yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur.

Rüya görme sıklığı artıyor: Araştırmalar çorapla uyumanın rüya görme sıklığını da artırdığını ortaya koymuştur.

Not: Gece çorapla uyumak sağlığa faydalı olsa da bu durum yanlış çorap seçimi, hijyenik olmayan çorap kullanımı ve farklı sebeplerle sağlığınıza zarar vermenize neden olabilir. Cildinize en uygun ve ideal çorap kullanımı için doktorunuza başvurunuz.

Önerilen Haberler