Çörtük otunun faydaları

Çörtük otunun faydaları

Çörtük otu veya yaygın bilinen adıyla tarhana otu, kuvvetli kokusuyla bulduğu yerde, dışarıdan herhangi bir etki olmadan, kendi kendine yetişen bir bitkidir. Doğru kullanıldığında birçok yararı olan bu ot, genelde şifalı otlar arasına girer.

Yağı, sebzesi ve kokusuyla oldukça farklı ve dikkat çeken bir ot olan çörtük otu pek çok haftalığa da şifa kapısını açıyor. Çörtük otunun genelde kaynatılıp suyu içiliyor.

BÖBREK RAHATSIZLIKLARINA BİREBİR

Çörtük otunun böbreklere oldukça faydalı geldiği bilinir. Böbreklerde oluşan taşı, kumu ve birikmeleri giderdiğine inanılan tarhana otu, sancısız ve ağrısız bir şekilde bu cisimleri vücuttan söküp atar.

İDRAR SÖKTÜRÜCÜ ÖZELLİĞİ VAR

Mesanenin enfeksiyon kapmasını önler. Bunun yanında düzenli kullanımda idrar söktürücü bir etkiye sahiptir. Bu sayede vücuttaki fazla ödemin atılmasını sağlar.

MİDE PROBLEMLERİNE BİREBİR

Mide rahatsızlıkları günümüzde oldukça yaygın. Hal böyle olunca alternatif tıpa yönelim günden güne artıyor. Çörtük otu, hazımsızlık, şişkinlik, ülser ve reflü gibi rahatsızlıklara zemin hazırlayan problemleri ortadan kaldırma konusunda oldukça yardımcıdır.

KASLARI YUMUŞATIYOR

Genelde kadınlarda rastlanan kulunç ağrıları için kasları yumuşatmaya yarayan çörtük otu, uzun süreli kullanımda bu kulunçları rahatlatır ve insana kendini daha iyi hissettirir.

Not: Çörtük otu güçlü kokusu ve etkisi sebebiyle doktorunuza danışmadan kullanmamanız gereken bir ottur.

Önerilen Haberler