D Vitamini Düzeyinin Kas İskelet Sağlığına Etkisi

D Vitamini Düzeyinin Kas İskelet Sağlığına Etkisi

Kalsiyumun kemikte depolanmasını ve aynı zamanda kan kalsiyum seviyelerinin düzenlenmesinde rol alan D vitamini, kemik erimesine karşı alınacak önlemlerin başında geliyor.Özellikle kadınlarda yaygın olarak görülen bir hastalık olan kemik erimesi (Osteoporoz), menopoz sonrasında artış gösteriyor. Erken yaşlarda alınan önlem ise kemik erimesine karşı büyük önem taşıyor. Kalsiyumun kemikte depolanmasını ve aynı zamanda kan kalsiyum seviyelerinin düzenlenmesinde rol alan D vitamini, kemik erimesine karşı alınacak önlemlerin başında geliyor. 

Hekimlerin "sessiz hırsız" olarak tanımladığı osteoporoz yani kemik erimesi çok sık görülen bir hastalıktır. Kemik mineral yoğunluğunun azalmasına bağlı kemikte bir kırılganlık artışı söz konusudur. Özellikle 45 yaşından sonra menopoz sonrasında kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. Kemik dokusu sürekli yeniden yapılan ve yeniden yıkılan bir dokudur. Bu yapım-yıkım dengesi 30 yaşına kadar hep yapım lehinedir yani yapım daha fazladır.

Günlük D vitamini ihtiyacını karşılayan öneriler için tıklayın!

30 yaşından sonra ise bu yapım-yıkım dengesi değişmeye başlar. İleri yaşlarda yıkım ön plandadır ve osteoporoz ortaya çıkabilir. Kemik erimesi tedavisinde en önemli faktörlerden biri hareket düzeyimizi artırmaktır. Bunun yanında beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. Özellikle D vitamini, kalsiyum, fosfor ve diğer minerallerden zengin bir diyete sahip olmamız şarttır.

Sadece hareket seviyemizi artırmak yetmez, bir yandan da mutlaka özel egzersizlerle kemiklerimizin güçlenmesine katkıda bulunmamız gerekir. Kemik erimesi tespit edilen kişilerde tedavinin en önemli parçalarından biri de yeterli miktarda D vitamininin tedaviye eklenmesidir.

D vitamininin en iyi bilinen etkisi kemikler üzerinedir. D vitamini kemik sağlığı için çok önemli olan kalsiyumun kemikte depolanmasını ve aynı zamanda kan kalsiyum seviyelerinin düzenlenmesinde rol alır. Bu yolla osteoporoz yani kemik erimesinin önlenmesi ve tedavisinde çok önemlidir. Bunun dışında D vitamini,  kas gücünü, dolayısıyla düşme riskini etkiler. Yapılan bazı çalışmalarda yaygın kas-iskelet sistemi ağrısına neden olan fibromiyalji hastalarında D vitamini düzeylerinin sağlıklı kişilerle karşılaştırıldığında anlamlı olarak düşük bulunduğu belirlenmiştir.

Ayrıca bu hastalarda eksik D vitamininin dışardan takviyesi, hastaların şikayetlerinde azalmaya neden olmuştur. Tüm bu bulgular bize yaygın kas-iskelet ağrılarının D vitamini eksikliği ile ilişkili olabileceğini düşündürüyor. D vitamini ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir. Bazı araştırmalar kalp-damar sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Ayrıca bazı psikolojik sorunlarda D vitamini eksikliğinin önemli olabileceği düşünülmektedir. Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda D vitamini eksikliği çok önemli bir sorun olarak karşımıza gelmektedir. Yine tip-1 diyabeti olan hastalarda eksiklik ortaya çıkabilir.

Önerilen Haberler