D Vitamini Eksikliği Obeziteyi Tetikleyebiliyor

D Vitamini Eksikliği Obeziteyi Tetikleyebiliyor

Yağ hücreleri endokrinolojik olarak aktif hücrelerdir ve D vitamin reseptörü içerirler. Dolayısıyla yağ dokusu aktif D vitamini için hedef dokudur. Ve kanda düşük seyreden D vitamini erişkin kişilerde obezitenin oluşmasında neden gösterilen metabolik bir durumdur.Yağ hücreleri endokrinolojik olarak aktif hücrelerdir ve D vitamin reseptörü içerirler. Dolayısıyla yağ dokusu aktif D vitamini için hedef dokudur. ve kanda düşük seyreden D vitamini erişkin kişilerde obezitenin oluşmasında neden gösterilen metabolik bir durumdur. Çünkü D vitamini pankreasın beta hücrelerine kalsiyum mineralinin girişini sağlayarak insülin hormonu üretimini destekler. 

Ayrıca böbreklerden yağ hücrelerine kalsiyumun taşınmasını sağlayarak yağ sentezleyen enzimleri baskılar, yağ yakıcı enzimlerin aktifleşmesini hızlandırır. ve kanda D vitamin düzeyi normal olduğunda önemli bir hormon olan paratiroit hormonu artmaz ve vücutta yağlanmayı sağlayan mekanizmalar da dengede kalmaya devam eder.

Günde 1 fıs ile D vitamini ihtiyacınızı karşılamak için tıklayın...

Böylece kas içinde bulunan yağlanma bile engellenir. ve artan yağ deposu obezitede D vitamin deposu da olacağından kanda D vitamin düşüklüğü obez yetişkinlerde sık görünen bir durum olarak karşımıza çıkar. 

Sağlıklı zayıflamak hatta yağdan kilo kaybetmek istiyorsanız kanda D vitamini düzeyinizin normal düzeyde olduğunu kontrol ettirmenizi öneririm.

Önerilen Haberler