Damar Tıkanıklığına Yol Açan Besinler Damar Tıkanıklığına Yol Açan Besinler

Damar Tıkanıklığına Yol Açan Besinler

Öğünlerinizden eksik etmediğiniz bazı besinlerin, damar tıkanıklığına yol açtığını biliyor muydunuz?

Yağ, et, tuz, yumurta gibi mutfağınızdan eksik olmayan bazı besinler, yanlış oranda kullanıldığında damar tıkanıklığına yol açabilmektedir.

ET

Etin doymuş yağ ve kolesterol oranı yüksektir. Bu yüzden kırmızı et tüketimini haftada en fazla 2 defa yapmak gerekir.

TAVUK DERİSİ

Tavuk ve hindi derisi, damar duvarlarında yağ birikimine zemin hazırlar. Her ne kadar yemek hazırlarken deri kısımlar kızarmış ya da pişmiş olsa da bu durum damar sağlığı için tehdit oluşturmaktadır.


YAĞLAR

Mutfakta kullandığınız (ayçiçeği, mısır) yağlar, doymuş yağ bakımından zengindirler. Kardiyovasküler sağlığımıza faydası olmayan bu yağlar, aksine zararlıdır.

TUZ

Vücudumuz için bir ihtiyaç olan tuz, doğru oranda tüketilmesi gereken bir besindir. Ölçü aşıldığındatansiyon ve damar hastalıkları beraberinde gelecektir.

YUMURTA

Yumurtanın sarısında bol miktarda lipoprotein vardır. Kızarmış yumurtada bu oran fırında pişmişve haşlanmış yumurtaya göre daha fazladır.

ACI SİVRİ BİBER TURŞUSU

Metabolizmayı hızlandırarak zayıflamayı kolaylaştıran ve iştah açıcı özelliği ile sofralardan eksik olmayan acı sivri biber turşusu, kalp dostu bir besin değildir. Sağlığınız için çok acılı ve baharatlı gıdalardan uzak durmalısınız.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler