Deliksiz Bir Uyku için Ne Yapmak Gerekir?

Deliksiz Bir Uyku için Ne Yapmak Gerekir?

Deliksiz bir uyku çekip dinlenmek istiyorsunuz ama uykularınız kaçıyor, uykuya dalamıyorsunuz ve sabah yataktan kalkmak istemiyorsunuz. Çünkü iyi bir uyku için neler yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz.

Stres, yorgunluk, rahatsız ortam ve değişik nedenlerle uyku kalitesi düşmektedir. Deliksiz bir uyku için neler yapmanız gerektiğini sizlerle paylaşıyoruz.

BİTTER ÇİKOLATA YEMEK İÇİN GÜZEL BİR NEDENİNİZ VAR

Magnezyum eksikliğinden dolayı uykusuzluk problemi yaşıyor olabilirsiniz. Ispanak tüketerek bu soruna çözüm üretebilirsiniz. Fıstık, ceviz, fındık ve bitter çikolata tüketerek de magnezyum eksiğinizi kapatabilirsiniz.

KAFEİNDEN UZAK DURUN

İş hayatının vazgeçilmezlerinden olan kafein, deliksiz bir uyku için iyi bir dost değildir. Çeşitli sağlık sorunlarını da tetikleyen kafeinin,10.00 dan sonra tüketilmesi uyku düzeniniz için sorun oluşturacaktır. Bu yüzden kafein miktarına ve zamanlamasına dikkat etmelisiniz.

UYKU SAATLERİNE DİKKAT

Melatonin hormonu 21.30 gibi salgılanmaya başlıyor. Melatonin hormonunun zirve yaptığı zaman dilimi ise 02.00-03.00 arasıdır. Bu saatler arasında uykuda olmak melatonin hormonunun salgılanmasını sağlıyor. Böylece hormonlar düzene girer, metabolizma kendisini onarır ve kilo kontrolü sağlıyor.

CEP TELEFONUNDAN UZAKLAŞIN

Cep telefonunuzu yatağınızdan uzaklaştırın. Yatmadan önce telefonun ışığına maruz kalmak uykuya geçmenizi zorlaştıracaktır. Yatakta zaman kaybetmenize sebep olan cep telefonu, dikkatinizin dağılmasına neden olacaktır. Bu yüzden cep telefonunu yatağınızdan uzaklaştırmalısınız.

YATAK ODASINDAN TELEVİZYONU UZAKLAŞTIRIN

Elinizde kumanda, yatakta dönüpduruyorsanız bilin ki uyku düzeninize zarar veriyorsunuz. Yatak odanızdan televizyonu uzaklaştırın ve zamanı geldiğinde kafanızı yastığa koyun.

BİRAZ GEVŞEYİN

Yatmadan önce kendinizi biraz gevşetin. Bitki çayları içmek, ılık süt içmek ve kendinizi rahatlatacak farkı uygulamalar yapmak, uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

DENGEYİ SAĞLAYIN

Hafta içi akşam aktivitelerine çıkıp "Hafta sonu uyuyup yorgunluğumu telafi ederim" diye düşünmeniz doğru değildir. Uyku sürenizi azaltarak obezite riskini artırıyorsunuz. Uykusuzluğunuzu hafta sonu telafi etmeye çalışmanın bilimsel bir karşılığı olmadığını bilmelisiniz.

EGZERSİZ ZAMANLAMASI

Egzersizlerin uyku düzeni ve sağlık için ne kadar yararlı olduğu gerçeğini biliyoruz. Ancak yatmadan iki saat önce egzersizi bırakmak gerekli. Yatmadan 2 saat önce yemek yemeyi ve spor yapmayı bırakarak deliksiz bir uykuya davetiye çıkarabilirsiniz.

Uyku problemleriniz rahatsız edici boyuttaysa kliniklere giderek uyku testleri yaptırabilir; tıbbi destek alabilirsiniz.

Önerilen Haberler