Dengeli Bir Vücut için: Alkali Beslenme Dengeli Bir Vücut için: Alkali Beslenme

Dengeli Bir Vücut için: Alkali Beslenme

Yediğimiz besinler içerdiği asit nedeniyle vücudun pH dengesini bozabilir. Alkali beslenme, bozulan pH dengesini düzeltecek şekilde beslenme alışkanlığı kazandırmaktadır.

ALKALİ BESLENME NEDİR?

Alkali beslenme, daha fazla kalsiyum ve daha fazla magnezyum tüketimine dayanan ve bünyeye enerji katan beslenme biçimidir. Vücudu ideal dengesine kavuşturan alkali beslenme, enflamasyon riskini azaltmakta ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

İnsan vücudunun:

pH seviyesi: 0-14

Ast Seviyesi: 0-6,9

Alkali seviyesi: 7,1-14,0

Vücudun pH seviyesi normalin altına düştüğü zaman, hücrelerin mineral dengesinde bozulma gerçekleşir. Bu da oksijen yetersizliğine neden olur. Alkali beslenme biçimindevücut düzeni alkali hale gelmekte ve oksijen akışı sağlanmaktadır. Bu sayede bağışıklık sistemi kuvvetlenir, kronik rahatsızlıklara yol açan enflamasyon riski azalır.

ALKALİ BESLENMEK İÇİN

Meyve ve sebzeler vücudu alkali hale getirmeyi sağlayan başlıca besin kaynaklarıdır.Portakal, avokado, limon, buğday, greyfurt, tarçın, sarımsak ve sirke gibi besinler vücudu alkali hale getirmeye yardımcı olurlar.

MİKRO YEŞİLLİKLER TÜKETİN

Mikro yeşillikler, protein, mineral ve vitamin barındıran çeşitli baklagil ve tohumların filizlenmiş küçük halidir.

MEYVE SEBZELERE AĞIRLIK VERİN

Alkali beslenmek için öğünlerde meyve sebzelere ağırlık vermelisiniz. Ananas, elma, kayısı, limon, karpuz, üzüm gibi meyvelere ek olarak salatalık, havuç, domates ve mantar gibi sebzeler tüketebilirsiniz.

BOL BOL YEŞİLLİK

Nane, roka, hindiba, lahana, ve marul gibi yeşillikleri destekleyici besinler olarak tüketin. Market raflarında görülmeye başlanan bu minik besinleri sandviç ve salatalarda tercih edebilirsiniz. Nohut, ay çekirdeği, mercimek, nohut, fasulye gibi tohumlu bitkiler, kişniş, maydanoz, lahana ve brokoli gibi sebze ve otları mikro filiz olarak kullanabilirsiniz.

BUNLARA DİKKAT

İşlenmiş besinlerden uzak durun

Sabah kahve içmek yerine yüksek proteinli sağlıklı smoothie için.

Nefes egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.

Bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Hayatınızda yeşilliklere, meyve sebzelere daha fazla yer verin.

Güne güleryüzlü başlayın, pozitif olun.

Yoga ve meditasyon yapmayı deneyin.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler