Dereotunun İnanılmaz Faydaları Dereotunun İnanılmaz Faydaları

Dereotunun İnanılmaz Faydaları

Salataların vazgeçilmezi olan dereotu, lezzeti ile olduğu kadar içerdiği zengin besin ögeleri ile dikkat çekiyor.

Çiğ olarak tüketilen dereotu, ıtır kokulu bir bitki türüdür. İçinde C ve A vitaminleri olan bu özel besinin bir tutamı günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 43'ünü, C vitamini ihtiyacının ise yüzde 40'ını karşılıyor.

Sindirim sistemi: Dereotu, sindirim sisteminin sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar. Hazımsızlık, mide ağrısı ve gaz problemlerini gidermeye yardım eder.

İshal: Hazımsızlığı gideren dereotu, bu yönü ile ishali engelleme özelliğine sahiptir.

Solunum: Kaempferol gibi bazı monoterpenler ve flavonoidler yönünden zengin olan dereotu, solunum sistemi organlarını temizleyici işlev görür.

Ağız ve diş sağlığı: Dereotunun yaprakları rahatlatıcı etkiye sahiptir. Bunun yanında antibakteriyel özellikleri olan dereotu, ağızda oluşabilecek enfeksiyonları da giderir.

Kanser: Kemopreventif ve monoterpen içeren dereotu, bu etken maddeler sayesinde glutation-S-transferaz enziminin üretilmesini sağlar. Bu enzim bir antioksidandır ve antioksidanlar kanser riskini düşürür. Bu özelliği ile dereotunun kansere karşı etkin olarak kullanabilirsiniz.

Gaz sorunu: Aşırı gaz birikimi sorunu için çözüm olan dereotu, gazın atılmasını sağlayarak, bu sorunun vücudun diğer bölümlerini olumsuz yönde etkilemesini engeller.

Bağışıklık sistemi: Antibakteriyel aktivite sağlayıcı özelliği olan dereotu, mikrobik enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Bu özelliği bağışıklık sisteminin enfeksiyon ve mikrop sorunları ile mücadele etmesini kolaylaştırır.

Kemik Sağlığı: Kalsiyum deposu olan dereotu, kemik sağlığını korur; kemik hastalıklarına yakalanma riskini düşürür.

Uykusuzluk: Dereotunda uçucu yağlar vardır.Hipnotif ve sedatif etkisi olan bu yağlar, kişiyi sakinleştirir. Dereotu bu sayede rahat bir uyku çekmeyi sağlar.

Diğer faydaları:

Hıçkırığı giderir.

Dizanteri tedavisinde alternatif seçenek olarak kullanılır.

Eklem iltihabını giderir.

Zayıflamaya yardım eder.

Krampları azaltır.

Kolesterolü düşürür.

Artrit sorunlarına iyi gelir.

Epilepsi tedavisinde kullanılır.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler