Dış Gebelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dış Gebelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Teşhiş edilmediğinde oldukça tehlikeli bir hal alan dış gebelik son günlerde sıkça rastladığımız bir durum. İşte, dikkat edilmesi gereken dış gebelik hakkında bilinmesi gerekenler...

Her 50 gebelikte 1 görülen dış gebelik, son günlerde çok konuşulur ve yaşanır oldu. Dış gebelik nedir, tedavisi nasıl yapılır? sorularının cevaplarını sizin için derledik.

DIŞ GEBELİK NEDİR?

Dış gebelik, embriyonun rahim dışında en çok tüplere, nadiren de yumurtalık veya karın içine yerleşmesi ile oluşan normal olmayan gebeliklerdir. Normal gebelik sürecinde döllenen yumurta dölyatağı borusuna yerleşip büyümeye başlayacağı rahime doğru ilerler. Ancak dış gebelikte döllenen yumurta rahme değil rahmin dışına genellikle dölyatağına yerleşir. Dölyatağı gelişen embriyoyu taşıyamaz. Bu durum da gebeliğin devam edemeyeceği anlamına gelir. Dış gebelikler normal gebelik gibi normal şekilde ilerleyemez. Döllenen yumurta hayatta kalamayacaktır. Büyüyen yumurta dokusu tedavi edilmeden bırakılırsa hayati tehlikeye sebep olacak kanamalara neden olabilir. Ancak tahmin edildiğinden daha az dış gebelik yaşanmaktadır. Nadir olan bu durum araştırmalara göre 50 hamilelikte 1 görülmektedir.

DIŞ GEBELİĞİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bulantı ve meme ağrısı en sık görülen belirtilerdendir. Bununla birlikte dış gebelik belirtileri normal gebelik belirtilerine benzerdir. Adetin gecikmesi buna örnektir. Normal gebelikten farklı olarak ilerleyen dönemlerde kasık ağrıları da görülebilir. Farklı zamanlarda ve yoğunluklarda gelen pelvis, karın hatta omuz krampları da birer belirtidir. Vajinal kanamalar ve kanama sonrası gelen güçsüzlük ve hatta bayılma dış gebeliğin diğer belirtileridir. Belirtiler sonrası doktora görünmek oldukça önemlidir. Genellikle normal gebelikle karıştırılarak gidildiğinde doktor eğer bebeği rahimde görmezse HCG gebelik testine yollar. Dış gebelik genellikle gebeliğin 6 ile 8. haftası arasında belli olur.

DIŞ GEBELİK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Dış gebelik anne için oldukça tehlikelidir. Ultrasongrafi sayesinde hemen teşhiş edilen durum sonrası doktor ilaç tedavisi ya da ameliyatla dokuyu almaya çalışır. Ameliyatta kapalı teknikle veya açık teknikle fallap tüpü alınmaktadır. Eğer gebelik erken dönemde teşhiş edilmişse ilaç tedavisi ile çözülebilir.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.