Doğal Oda Kokusu Nasıl Yapılır? Doğal Oda Kokusu Nasıl Yapılır?

Doğal Oda Kokusu Nasıl Yapılır?

Endüstriyel oda kokuları sağlığınızı olumsuz yönde etkiliyor. Doğal oda kokunuzu kendiniz hazırlayarak hem kötü kokulardan kurtulabilir hemde sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Doğal oda kokusu, kolaylıkla tedarik edilen malzemelerle yapılır. Yapılışı da oldukça kolaydır. Doğal oda kokusunu yaptıktan sonra endüstriyel oda kokularına veda edebilirsiniz.

PORTAKALLI ODA KOKUSU

Gerekli malzemeler: 1 lt su, portakal kabuğu, 1 yemek kaşığı tarçın.

Yapılışı: Tüm malzemeleri bir tencereye alın ve kaynatın. Kaynamaya başlayınca ısıyı azaltın. 4-5 dakika daha kısık ateşte kaynatın. Sonra tencereyi soğumaya alın. Soğuyan karışımı süzün ve sprey şişesine alın. Oda kokunuz kullanıma hazır.

LAVANTALI ODA KOKUSU

Gerekli malzemeler: 1 yemek kaşığı lavanta yağı, 2 su bardağı elma sirkesi, 2 yemek kaşığı sodyum bikarbonat.

Yapılışı: Tüm malzemeleri bir kaba alın. kasenin içindeki malzemeleri karıştırın. Karışımı sprey şişesine koyun ve saklayın. Oda kokusunu odanın güzel kokması ve yüzey temizliği için kullanabilirsiniz.

LİMONLU ODA KOKUSU

Gerekli malzemeler: 1 yemek kaşığı kurutulmuş biberiye, 1 lt su, 1 kabuklu limon.

Yapılışı: Biberiyeyi tencerede suyun içinde kaynatın. Dilimlediğiniz limonun kabuklarını çıkarmadan tencere atın. Karışımı düşük ısıda 10 dakika kaynatın. Sonra soğumaya bırakın. Karışımı süzün ve bir kaseye alın. Karışımı sprey şişesine doldurun. Oda kokusu kullanıma hazır.

DEFNELİ ODA KOKUSU

Gerekli malzemeler: 1 lt su, muskat, 3 çam dalı, 2 defne yaprağı.

Yapılışı: Malzemelerin hepsini bir tencereye alın ve kaynatın. Karışım kaynayınca ısısını azaltın. 10 dakika bu şekilde kaynatın. Karışımı güzel kokmasını istediğiniz noktada soğumaya bırakın. Sonra buzdolabına koyun. Ertesi gün yine karışımı kaynatın ve güzel kokmasını istediğiniz yerde karışımı soğumaya bırakın. Karışım kokusunu kaybedene kadar bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler