Doğal Sabunlar Şampuanların Tahtını Sallıyor

Doğal Sabunlar Şampuanların Tahtını Sallıyor

Tüketim çağının getirdiği alışkanlıklardan biri olan şampuan kullanımı, tahtını el yapımı doğal sabunlara kaptıracak gibi. Her cilt ve saç türü için farklı seçeneği olan el yapımı sabunlar, doğadan gelen şifayı banyolara taşıyor.

ÇOK SAYIDA ÇEŞİDİ VAR

Defne yaprağı, ardıç katranı, bal-yulaf, bıttım, çay ağacı, eşek sütü, zeytinyağı, kekik keçi sütü, lavanta, argan ve gül yaprağı gibi çeşitleri her zevke hitap eden el yapımı doğal sabunlarla artık yeni bir banyo devri başlıyor.

KİMYASAL İÇERMİYOR

El yapımı doğal sabunlardan farklı olarak saç ve cilt sağlığını koruyucu etkiler gösteriyor. Şampuanların içeriğinde bulunan kimyasal içerik nedeniyle tüketiciler şampuan kullanımından çekinirken el yapımı doğal sabunlar naturel özelliği ile bu riski ortadan kaldırıyor.

SAĞLIK İÇİN FAYDALI

El yapımı doğal sabunların sağlık üzerinde gösterdiği etkilere yakındna baktığımızda tahriş olmuş cildi onarır ve yenileme, saçın daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlama, ayak derisini yumuşatarak çatlakların azalmasını sağlama, akneleri giderme, cilt yüzeyindeki kan akışını artırma ve saçlara canlılık verme, gibi etkileri görüyoruz.

EL YAPIMI DOĞAL SABUNLAR TREND OLDU

Bitkisel sabun üreticisi The Soap Factory'nin marka kurucusu Hacer Aydın, el yapımı doğal sabun ürünlerine olan ilgi hakkında konuştu. "Alternatif tıp yöntemlerinin trend haline gelmesi, sağlıklı yaşam alışkanlıkları konusunda bilincin artması ve tüketicinin sağlıklı ürünlere yönelme eğilimi gibi faktörler, doğal sabunların trend haline gelmesini sağladı. Son dönemde yükselen doğal el yapımı doğal sabun satış grafiğimizin 2019'da daha da hızlanması bunun en somut örneğidir" dedi.

KULLANANLARIN SAYISI HIZLA ARTIYOR

Gaziantep'te yıllardır baba mesleği olan sabunculuk yapan ve bu işin son yıllarda revaçta olduğunu vurgulayan Sabuncu Baba Mehmet Hakan Çicek, "Baya zamandır bu işi yapıyorum ve bu iş bize babadan kalma bir iş. Çok fazla sabun çeşidimiz var burada yani saya saya bitiremeyiz. Buradaki sabunları genellikle rahatsızlığı olan vatandaşlarımıza satıyoruz. Yani özellikle egzama, sedef, mantar ve saç dökülmesi gibi gibi pek çok hastalık için şifa oluyor bu sabunlarımız. Onun dışında Siirt'ten getirdiğimiz ve çok tercih edilen bıttım sabunu var. Hatay'dan defne getiriyoruz. Yani çeşit çeşit bitkilerden, meyvelerden, bitkisel yağlardan yapılmış şifa kaynağı sabunlarımız var" dedi.

Bazı sabunların özellikle daha çok tercih edildiğini ve bunun farklı sebepleri olduğunu açıklayan Çiçek, "En çok tercih edilen sabunlar defne, zeytinyağı ve bıttım sabunlarıdır. Bunlar özellikle banyo yapılırken tercih ediliyor. Çünkü bunlar şampuanlara göre daha sağlıklı ve değerlidir. Ayrıca cilt için de farklı farklı sabunlar yapıyoruz. Yani pirinçten, keçi sütünden, inci tozundan ve son günlerde çok tercih edilen eşek sütü sabunu yapıyoruz ciltler için. Özellikle eşek sütü sabunu egzamaya ve cilt lekelerine çok çok iyi geliyor" diye konuştu.

(İLANDIR)

Önerilen Haberler