Doğal Yollarla Mutluluk Hormonunu Artırabilirsiniz Doğal Yollarla Mutluluk Hormonunu Artırabilirsiniz

Doğal Yollarla Mutluluk Hormonunu Artırabilirsiniz

Mutluluk hormonu serotonin, mutluluğu sağlama işlevi yanında beden ve fizik sağlığını etkileyici özellikleri de vardır. Serotonin dengesi sağlanarak hem mutlu olabilir hem de sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.

SEROTONİN NEDİR?

Serotonin hormonu salgılandığı zaman birey kendini keyifli mutlu ve rahat hisseder. Serotonin düşüklüğü durumunda endişe, kötümser ve üzgün bir ruh hali meydana gelir. Depresyon, anksiyete, kronik ağrı, iştah kaybı ve uyku düzeni bozukluğu gibi birçok nedenin altında serotonin eksikliği yatmaktadır.

SEROTONİN DÜZEYİ NASIL ARTIRILIR?

Serotonin düzey, tıbbi yöntemlerle artırılmaktadır. Ancak tıbbi ilaçların yan etkileri ve düşünüldüğünde doktor tavsiyesi olmadığı sürece bu çözümden uzak durmak gerekir. Serotonin seviyesini artırmak için doğal yöntemler tercih edilmelidir.

SPOR

Serotonin seviyesi ile egzersiz arasında doğru orantı vardır. Ne kadar spor yaparsanız serotonin seviyesi o kadar artar. Hafif egzersizler, yürüyüşler, serotonin seviyesini artırmak için etkili olacaktır.

SAĞLIKLI BİR SİNDİRİM SİSTEMİ

Zihin sağlığı ile bağırsak sağlığı arasında doğrudan bağ vardır. Bağırsakların ikinci beyin olduğu söylenmektedir. Sindirim sistemi sağlığına dikkat etmek ve probiyotik içerikli besinler tüketmek gereklidir.

GÜNEŞ IŞIĞINDAN FAYDALANIN

Teninize temas eden güneş ışınları serotonin seviyenizi artırmayı sağlayacaktır. Böylece ruh halinizde ve uyku düzeninizde düzelmeler olacaktır.

SEROTONİN SEVİYESİ ARTIRAN BESİNLER

Somon: Zengin bir tripofan kaynağı olan somon, mutluluk hormonunu arttırma yanında, kan basıncını dengeleme, kolesterolü düşürme ve kalp sağlığını koruma gibi etkileri vardır.

Kuruyemişler: Serotonin seviyesini artırmak için günde bir avuç yer fıstığı ya da fındık yiyebilirsiniz.

Yumurta: Yumurtada bulunan tripofan, omega-3, biyotin ve yağ asitleri gibi maddeler serotonin seviyesini yükseltir. Yumurtayı sarısı ile beraber yemeye dikkat edin.

Peynir: Harika bir tripofan kaynağı olan peynir, beyindeki serotonin seviyesini artırmayı sağlar.

Ananas: Ananasta bulunan bromelainin maddesi kematorepinin yan etkilerini ve öksürüğün yan etkilerini giderir ve serotonin seviyesini yükseltir.

Hindi: Hindi, zengin tripofan içeriği ile serotonin düzeyini artırmaktadır.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler