Doğru nefes almanın 3 temel prensibi

Doğru nefes almanın 3 temel prensibi

Nefes alıp vermek vücudun ve yaşamın temelidir. Doğru nefes almak ise hayat kalitenizi oldukça artırır. Bu doğrultuda bazı temel prensipleri bilmek gerekir.

Nefes alışverişini doğru yapmak hem vücudunuza hem de ruhunuza iyi gelecektir. İyi nefesin sizi getirecekleri listesi oldukça uzun; enerji, daha iyi sağlık, daha az endişe, daha az korku, daha iyi ilişkiler ve genel olarak daha mutlu bir yaşam bunlardan birkaçı.

1.BURNUNUZ İLE NEFES ALIN

Eğer bir nefes egzersizi anında değilseniz günlük rutininizde aldığınız ve verdiğiniz nefesler mütemadiyen burundan olmalıdır. Burun havayı filtreler. Ciğerlerinize ulaşan havanın bir nebze olsun daha temiz olmasını istiyorsanız, ağızdan nefes almayı durdurun.

2. DİYAFRAMINIZI KULLANIN

Burnunuzdan almış olduğunuz nefes karnınızın son bölümüne kadar gitmeli. Nefes alma işinin yüzde 70-80'i diyaframdan yapılmalıdır. Bu en sağlıklı nefes alma prensibidir.

3.RİTMİK NEFES ALIN

Her şeyin kendi içinde bir ritmi vardır. Vücudumuz nefes alma işini ne kadar kendi kendine yapıyor olsada, bazen durup sakinleyip nefes alıp vermemiz gerekir. Bu baş ağrılarına ve vücut döngüsüne çok iyi gelecektir. Araştırmalara göre en doğru nefes alışverişi iki kat metodudur. Herhangi bir sağlık problemi esnasında 2 saniye nefes alıp, 4 saniyede vermek ya da 4 saniyede nefes alıp, o nefesi 8 saniyede vermek size iyi hissettirecektir.

Önerilen Haberler