Doğum Sonrası Meme Estetiği Doğum Sonrası Meme Estetiği

Doğum Sonrası Meme Estetiği

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, doğum sonrası göğüslerin şeklindeki bozulmalar ve estetik tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için anlattı.

Doğum yapmak ve anne olmak hayatın en mucizevi yönlerinden birisi, buna hiç şüphe yok. Doğum ve emzirme döneminin ardından göğüslerin şeklinin bozulması da oldukça doğal bir süreç.

Ancak bu sürecin sonunda eskisi gibi ya da eskisinden çok daha güzel göğüslere sahip olmak da mümkün. O yüzden hem hamileliğinizin hem de bebeğinizle geçireceğiniz emzirme sürecinin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Hamilelik ve göğüsleriniz

Hamilelik döneminde göğüslerdeki süt bezleri sürekli büyür ve meme derisi genişler. Bu durum süt verme döneminde daha da hızlanır. Hamilelik ve süt verme dönemi sonlandıktan sonra memedeki şekilsel ve yapısal değişim her annede aynı değildir. Bu durumu etkileyen faktörler arasında kişinin deri yapısına, bağ dokusuna, meme asıcı bandlara, göğüs kafesi genişliğine, süt bezleri ile yağ dokusu oranına ve memenin büyüklüğüne göre değişkenlikler gösterir.

Hamilelik sonrası

Bazı kişilerde hamilelik dönemi sonrası meme küçülmüş olur. Aynı zamanda incelmiş ve genişlemiş çatlak meme derisi, bu küçülmeye uyum sağlayamaz ve sizi sarkmış göğüs görüntüsüyle baş başa bırakır. İlk gözlemleyeceğiniz şeyler meme başının üstünde hacim boşalması ve tabiki sarkık bir göğüs görüntüsü olabilir.

Estetik cerrahi ile düzeltilebilir

Hamilelik sonrası sarkma için meme dikleştirme operasyonu, sarkma ve hacimsizlik sorunlarının düzeltilmesi için ise silikon göğüs büyütme ile birlikte meme dikleştirme estetiği uygulanabilir. Çünkü çatlayan ve genişleyen meme derisindeki değişiklikler ile beraber sarkık ve büyük göğüs görüntüsü sadece estetik açıdan değil sağlık açısından da sorunlar oluşturabilir.

Erken dönemde, büyük ve sarkık göğüsler omuz askısı izine, meme altı oluğunda pişiklere, mantarlara, bel ve boyun ağrılarına yol açabilmektedir.

Geç dönemde ise vücudun ağırlık merkezi değiştiğinden bel, boyun ağrıları ile beraber omurga sorunlarına, fıtıklara ve sinir sıkışmalarına yol açabilir. Menopoz ve osteoporoz ile bu süreç daha da hızlanır. Boyun bölgesinde sinir sıkışması ile elde uyuşma ve güçsüzlükler ortaya çıkabilir.

Tüm bu problemlerin önlenebilmesi ve daha estetik bir göğüs görünümü oluşturulmak için kişinin isteğine ve ihtiyacına göre meme küçültme ve dikleştirme operasyonu yapılabilir.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler