Doğum Sonrası Stres Bozukluğu Kadınları Nasıl Etkiler?

Doğum Sonrası Stres Bozukluğu Kadınları Nasıl Etkiler?

Dünya Sağlık Örgütü gün geçtikçe artan doğum sonrası stres bozukluğunun önemini vurguladı. Özellikle pek bilinmeyen bu rahatsızlık hakkında riskleri ve tedavileri hakkında bilgiler veriyor.

Travma sonrası stres bozukluğu ile aynı belirtileri gösteren doğum sonrası stres bozukluğu, ülkemizde göz ardı edilse de önemli bir yere sahip. Riski ne zaman artar, tedavi edilmediğinde neler olur, tedavisi nasıldır? Sorularının cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, gebelik ve doğumla ilgili sorunlardan dolayı dünyada her gün 803 kadın hayatına veda ediyor. Doğum sonrası kaç kadının travma sonrası stres bozukluğu ile mücadele etmek zorunda olması ile ilgili çok veri olmasa da uzmanlar, her 100 doğumda 4 kadının bu durumu yaşadığını söylüyorlar. Üstelik her yıl dünyada ortalama 130 milyon bebeğin doğduğu düşünülürse, pek çok kadının stres bozukluğu teşhisinin konulmadığı ihtimali de göz önüne alınıyor.

DOĞUM SONRASI STRES BOZUKLUĞU RİSKİ NE ZAMAN ARTAR?

Özellikle doğum esnasındaki acıyı tekrar hatırlama, doğum konusunda kontrol takıntısı olma durumlarında stres artar. Doğum sırasında yeterli desteği görmeyen anne adayları için daha fazla öne çıksa da uzmanlar daha önce stres bozukluğu yaşamış bireylerde 5 katı arttığını belirtiyor.

TEDAVİ EDİLMEDİĞİNDE NE OLUR?

Doğum sonrası stres, genellikle iyi bir anne olmadığını düşünen kadınlarca konuşulmadığı için tedavi edilemez. Gereken önemin gösterilmediği ve feminen bir hastalık olarak düşünüldüğü için yardım alınmaz. Bu durumda bazılarında kalıcı olurken, bazılarında hafifleyebiliyor. Aile ilişkilerinde bozulmalara ve kariyer kaybına kadar problemlere yol açıyor. Özellikle eşi ve çocukları arasındaki bağ bozulabiliyor ve mesleğini yapamaz hale gelebiliyor.

DOĞUM SONRASI STRES BOZUKLUĞU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

İlaç tedavisi ve konuşma terapisi ile tedavi edilen bu rahatsızlık için uzmanlar şefkatli bir dil tavsiye ediyor. Ailenin de destek olduğu tedavi süresinde masaj ve müzik gibi alanlardan da yardım alınıyor.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.