Doğumdan sonra anneler nasıl beslenmeli?

Doğumdan sonra anneler nasıl beslenmeli?

9 aylık hamilelikten sonra sabırsızlıkla beklediğiniz bebeğinizi kucağınıza aldınız ve haliyle çok mutlusunuz. Doğum ve hastane derken eve gelip ayna karşısına geçtiniz ve değişen bedeninizle karşı karşıya kaldınız. Aklınızda beliren en önemli soru; "doğumdan sonra kaç kilo verdim?"

Hemen tartıya çıkıp 5 ya da 6 kilo gittiğini gördünüz. Ama size böyle söylenmemişti! Doğumdan sonra aldığınız kiloların büyük bir kısımının doğumla beraber gideceği denmişti. Ne yazık ki 9 ayda alınan kilolar bir günde gitmiyor. Tıp henüz böyle bir yöntem keşfedemedi. Birçok anne emzirerek bu kiloların gideceğini düşünüyor ama bu ne kadar doğru? Emziren anneler zaman zaman yeme içme işinde abartıya kaçabiliyor. Haliyle hamilelikte alınan kilolara emzirme döneminde alınan kilolar da eklenince kaçınılmaz bir buhran dönemine giriliyor.

Peki bu kilolar nasıl gidecek? Hemen diyete mi başlamalı? Yoksa ''mucize'' detokslar mı yapmalı? Diyetisyen Betül Ekici Erdemir, böyle düşünen annelere diyor ki ''Bir anda bütün kiloları mucizevi bir şekilde kısa sürede vermeyi beklemeyin. Zamana yayın, sabırlı olun ve dengeli beslenmeye çalışın." Annenin diyetisyen eşliğinde, doğru beslenme programı ile hedeflediği kiloya ulaşabileceğini ifade eden Erdemir, annelerin psikolojisinin bu süreçte çok önemli olduğunu ısrarla vurguluyor. Çünkü uzmanlar sürekli kilo takıntısıyla yaşayan annelerin mutsuzluğa çok kolay yakalanabildiğini bu durumun da süt üretimini olumsuz etkilediğini belirtiyor. Erdemir ise annelerin bu dönemde kiloları takıntı haline getirmeden, doğru beslenmeyle mutlu ve huzurlu olabileceğini bu şekilde hem bebeğin mutlu olacağını hem de süt üretiminin artacağını söylüyor. Diyetisyen Betül Ekici Erdemir ile annelerde doğumdan sonra doğru ve sağlıklı beslenme üzerine konuştuk.

-Doğumdan sonra anne nasıl beslenmeli?

Doğumdan sonra emzirme döneminde beslenmeniz bebeğinizin gelecekteki sağlığı ve anne sütü verimliliği için çok önemli. Annenin depolarını yerinde tutabilmesi, bebeğin büyümesini ve gelişmesini verimli devam ettirebilmesi için annenin günlük diyetinin 1800 kalorinin altına düşmemesi gerekir. Süt miktarını arttıracak besinler tüketilmeli, günlük 3-4 litre sıvı ihtiyacı mutlaka karşılanmalı aynı zamanda bebekte ve annede gaz oluşumuna neden olacak besinler ile kafeinden de mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

-Bu süreçte annenin en çok ihtiyaç duyacağı besinler neler?

Protein yeterli miktarda alınmalıdır. B12 vitamini süt verimliliği için önemlidir. En iyi kaynağı ise, kırmızı et ve yumurtadır. Kalsiyum kaynağı olan süt,yoğurt günlük beslenmede mutlaka yer almalı. Süt tüketimi şişkinlik ve gaz problemine neden oluyorsa laktozsuz süt veya keçi sütü tüketilebilir.

-Süt yapıcı yiyecek ve içecekler var mı?

Kuru hurma, bulgur, kinoa, havuç, dereotu, yulaf, tahin gibi besinler sütü arttırır. Yeterli miktarda sıvı tüketimi anne sütünü arttırmanın birinci kuralıdır. En önemlisi ise sudur en az 3 litre su içilmeli geri kalan sıvı ihtiyacını ise şekersiz komposto, ayran, çorba, taze sıkılmış meyve suları ve rezene çayı ile karşılayabilirsiniz.

'SÜTÜN ARTMASI İÇİN GÜNDE 3 LT SU TÜKETİLMELİ'

-Su gerçekten süt yapar mı?

Tabii, anne sütünün yaklaşık yüzde 90'ı sudan oluşuyor. Emzirme döneminde anneler her gün 650-700 ml süt salgılar. Anne sütünü arttırmak için en önemli unsur sudur. Bu dönemde sütün yeterli miktarda üretilebilmesi için annelerin en az 3 litre su tüketmelerini öneriyorum.

-Anne neler yerse sütü bebek için daha yararlı olur?

Koyu yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri fitoöstrojenler ile süt miktarını arttırıyor. Ayrıca bu sebzeler demir ve vitamin A içermesi sebebiyle sütün kaliteli olmasını sağlıyor. Ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlarda süt kalitesinin artmasına yardımcıdır. Baklagiller, sütün kalitesini arttırıyor ancak annede gaz problemlerine yol açabildiğinden bebekte de benzer problemlere neden olabiliyor. Rezene süt miktarını ve sütün yağ içeriğini arttırıyor. Ayrıca anne sütü ile bebeğe geçen sindirim ve hazımsızlık problemlerini önlüyor.

-Gaz yapıcı besinler nelerdir?

Kurubaklagiller, soğan, sarımsak, karnabahar,brokoli , pırasa,enginar ve kavun gibi besinlerin gaz yapıcı özelliği bulunmaktadır.

-Gazı olan anneler neler yapmalı ki bebeğini rahatsız etmesin bu durum?

Gazı olan anneler sebzeleri çiğ olarak tüketmesin. Hafif soteleyerek az kimyon ile tüketebilirler. Meyveler ise buzdolabından çıkar çıkmaz yenilmemeli ve kabuksuz tüketilmeli. Anason ve rezene çayı sindirimi kolaylaştırır ve gaz giderilmesine yardımcı olur.

UZMAN YARDIMIYLA YAPILAN DİYET ANNEYİ MUTLU EDİYOR

-Doğumdan sonra ne zaman diyetisyene başvurmak gerekir?

Gebelik döneminde annenin aşırı kilo almaması ve bebeğin sağlıklı gelişimini tamamlaması için gebelik süresince ve emzirme döneminde beslenme uzmanından destek almak hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından son derece önemlidir. Bu sebeple sadece doğumdan sonra değil gebelik süresince de diyetisyenden destek alınmalıdır.

-Diyet yapmak sütü azaltır mı?

Diyet yapmak sütü azaltmaz aksine uzman tarafından size özel planlanan bir beslenme programı ile annenin sütü artar, kendini daha mutlu ve zinde hisseder.

-Doğumdan sonra anneler alınan kiloları çok kafaya takıyorlar. Onlara ne tavsiyede bulunursunuz?

Emzirme döneminde anne , süt üretimi için günlük 500-600 kalori harcar bu 1 saatlik egzersizle eşdeğerdir.Bu süreci avantaja çevirmek annenin elindedir. Anne diyetisyen eşliğinde, doğru beslenme programı ile hedeflediği kiloya ulaşabilir. Annenin psikolojisi de bu süreçte çok önemlidir. Anneler mutlu, huzurlu olursa bebeklerde mutlu olur ve süt üretimi de olumlu etkilenir.

Diyetisyen Betül Ekici Erdemir'den süt arttıran smoothie tarifi:

Malzemeler:

-200ml laktozsuz süt

-1 yk tahin

-1 yk yulaf

-½ muz

Tüm malzemeleri blendırdan geçirip, ara öğünlerinizde keyifle tüketebilirsiniz.

Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.