Döküm Tencere Doğru Kullanım Rehberi

Döküm Tencere Doğru Kullanım Rehberi

Döküm tencereniz varsa, onları normal tencerelerden farklı şekilde kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Döküm tava ve tencereleri kullanırken ve muhafaza ederken bazı hususlarda dikkatli olmanız gerekiyor. Böylece sağlıklı ve lezzetli şekilde yemekler yapabilirsiniz.

DÖKÜM TENCEREYİ AZ KULLANMAYIN

Döküm tencereler, kullandıkça gelişir. Döküm tencereleri ne kadar sık kullanırsanız, yemek pişirmeniz o kadar kolaylaşacaktır. Döküm tencere yüzeyinde, kullanım sonrası yapışmaz yüzey olmasını sağlayan polimerize yağ tabakası oluşur. Eğer tencerenizi yılda birkaç defa kullanıyorsanız, bu tabaka çok zayıflayacak ve yemek yapmaya çalıştığınız anda yapışma sorunu ile karşılaşacaksınız. Döküm tencerenizi sık sık kullanarak tencerenizden yüksek verim alabilirsiniz.

FIRINDA BIRAKMAYIN

Fırın içleri mutfağın kör noktası olduğu için genellikle demir döküm tencereler fırın içinde tutulmaktadır. Farkında olmadan fırını çalıştırmanız durumunda döküm tencerenizin yüzeyi ısıdan dolayı zarar görecektir. Bunun yerine döküm tencerelerinizi aralara kağıt havlu koyarak özel bir bölmede muhafaza edebilirsiniz.

TENCEREYİ OVMAYIN

Döküm tencereleri kesinlikle sert süngerle ovmayın. Zorlandığınız lekeler varsa tuz ve deterjan kullanarak yumuşak bir bezle lekeleri silin.

SABUNLU SUDAN KORUYUN

Döküm tencerelerinizi lavabonun içine gömerek sabunlu su ile yıkamayın. Bunu yaptığınızda tencerenin gözeneklerinin su emmesine ve paslanmasına yol açarsınız. Bunun yerine döküm tencere içinde su kaynatarak lekelerin yumuşamasını sağlayın. Sonra ılık su ile lekeleri çıkarın. Son olarak da döküm tencereyi mutlaka durulayın ve kurutun.

DOĞRU MUHAFAZA ETME YÖNTEMİ

Döküm tencerenizi muhafaza etmek için koruyucu işlem uygulamalısınız. Döküm tencereyi yağlayın ve aralarına kağıt havlu koyup tencerelerinizi istifleyin. Bu şekilde döküm tencerelerinizi zarar görmeden uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.