Domates buzdolabına konur mu?

Domates buzdolabına konur mu?

Sağlık açısından çok faydalı olan ve sofralarınıza lezzet getiren domatesi doğru şekilde muhafaza etmeli, uygun şartlarda saklamalısınız. Aksi halde domatesin besleyici öğelerinden yeterince faydalanamazsınız.

Domates genel olarak buzdolabında saklanmaktadır. Bu yanlış bir uygulamadır. Çünkü domates 10 derecenin altında saklandığında dokusunda ve tadında değişme ye ve özelliklerinde kayıplara neden olmaktadır.

20 DERECE İDEAL

Fransa'da domatesin saklama sıcaklığına göre gösterdiği değişimi inceleyen bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmada domatesin 20 derecede saklandığında mevcut yapısını korumaya devam ettiğini ortaya koydu.10 DERECENİN ALTI YANLIŞ

Domatesin 10 derecenin altında ortamlarda saklamak domatesin yapısının bozulmasına ve lezzetinin kaybolmasına neden olur. Domatesler soğurken hücre duvarlarındaki membranlar hasar görerek doku kaybı olur. Bu da domatesin ideal lezzetinin ve yapısının bozulmasına yol açar. Bu yüzden domatesleri güneş ışığından uzakta ve oda sıcaklığında muhafaza etmek gerekir.

Önerilen Haberler