Dudak şekline göre ruj sürmenin püf noktaları

Dudak şekline göre ruj sürmenin püf noktaları

Makyajınızın en önemli detayı olan dudaklar, doğru makyajla göz alıcı bir gönüm elde etmenizi sağlıyor. Bunun için ruj sürerken dudağınızın şeklini göz önünde bulundurmalısınız.

Dolgun, ince ve diğer yapıda dudakların kalıplaşmış algısına kapılmadan dudak şekline göre ruj sürerek dudaklarınızda istediğiniz çarpıcı etkiyi oluşturabilirsiniz. Dudak yapınıza uygun bir ruj seçtikten sonra dudağınızın şekline göre ruj sürmeye başlayabilirsiniz.

DOLGUN DUDAKLAR

Dolgun dudaklar dikkat çekici yapıya sahiptir. Yeterince dikkat çekici olan dolgun dudaklarla koyu renk ruj kullanmaktan kaçınmalısınız. Sade renkler dolgun dudaklar için ideal seçimler olacaktır. Çok koyu tonlar ve neon renkler, dudaklarınızın çok dikkat çekmesine makyajınızın dengesiz bir hale gelmesine neden olur. Bu yüzden yumuşak tonlar, dolgun dudaklar için idealdir.

Dolgun dudaklılar kırmızı renk tercih edecekse toprak tonlara yakın rujları tercih etmeliler. Özellikle mat rujlar, bu noktada doğru seçimler olacaktır. Dudaklarınızı hafif iç kısımdan başlayarak dudak kalemi ile çerçevelemek, abartılı görünümü hafifletecek uygulama olacaktır.

ÜSTÜ İNCE ALTI KALIN DUDAKLAR

Bu tip dudağa sahip kişiler, öncelikle dudağını inceltmek mi kalınlaştırmak mı istediğine karar vermeli. İnce bir görünüm istiyorsanız alt dudağınızı içeriden, üst dudağınızı dudak çizgisinin tam üstünden çerçeveleyebilirsiniz. Dudaklarınızın dolgun olmasını istiyorsanız alt dudağınızı dudak çizgisi üzerinden üst dudağını ise dudak çizgisinin biraz üzerinden çerçeveleyebilirsiniz.

Üstü ince altı kalın dudağa sahip kadınlar dudaklarını ön plana çıkarmak istiyorsa koyu tonlarda ruj ve sade bir göz makyajı uygulayabilirler. Dudakları geri plana atmak için ise doğal tonlarda makyaj kullanabilirler.

İNCE DUDAKLAR

İnce dudaklılar makyaj yaparken küçük dokunuşlar yaparak dudaklarını dolgun gösterebilirler. Dudak çizgisinin dışından dudak kalemi yardımı ile çerçeveleme yaptıktan sonra ruj sürebilirsiniz. Dudak kalemi renginin kendi dudak renginize yakın olması, dudaklarınızın doğal görünmesini sağlayacaktır.

Renk seçimi konusunda ince dudaklılar kalın dudaklılara göre daha özgürdür. Çünkü ince dudaklılar her renkte ruj kullanabilirler. Ancak tercihen mat rujlardan uzak durmalı; ışıltılı ve saten bitişli rujları seçmelisiniz.

Önerilen Haberler