Dünya Su Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Dünya Su Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, İçilebilir su kaynaklarının çoğaltılması ve korunması amacıyla 22 Mart'ı Dünya Su Günü ilan etmiştir.

Su kaynaklarının tüketimi ve çoğaltılması konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlayan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 22 Mart'ı Dünya Su Günü ilan etmiş ve bu günün yıl dönümlerinde çeşitli etkinliklere imza atmıştır.

DÜNYA SU GÜNÜ NEDİR?

Dünyada her geçen gün azalan ve daha az ulaşılabilir hale gelen içilebilir su kaynaklarının bilinçli tüketilmesine ve bu kaynakların artırılmasına amaçlamaktadır. Bu kapsamda, sulak alanların restore edilmesi, ağaçların yenilenmesi ve atık suyun israfını engelleme gibi temalar işleniyor.

DÜNYA SU GÜNÜ NE ZAMAN İLAN EDİLDİ?

22 Mart'ın "Dünya Su Günü" olma fikri, ilk kez1992'deMilletler Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda teklif edildi. Birleşmiş Milletler, 22 Mart 1993 yılında ise Dünya Su Gününün ilan ederek bu teklifi kabul etti.

BM'nin 22 Mart'ı Dünya Su Günü ilan etmesinde sonra her yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle su hakkında farkındalık oluşturulmuştur. Bu kapsamda 2018 yılının teması "Su için Doğa" olarak belirlenmiştir.

Önerilen Haberler