Dünyanın En Çok Bilinen Kahve Çekirdeği Türleri Dünyanın En Çok Bilinen Kahve Çekirdeği Türleri

Dünyanın En Çok Bilinen Kahve Çekirdeği Türleri

Günün yorgunluğunu alan ve mis gibi kokusuyla bizi kendisine çeken kahvenin birçok türü vardır.

ANA KAHVE TÜRLERİ

Dünya üzerinde üç ana kahve türü bulunmaktadır. Bu türler, üretim özelliklerine göre farklı şekillerde aromalandırılarak piyasaya sürülür.

Arabica: İçimi kolay, düşük kafeinli olan Arabica kahve çekirdeği, lezzetli ve aromatiktir. Dünyadaki kahvelerin yaklaşık yüzde 80'i bu kahve çekirdeğinden üretilir.

Liberica: Diğer kahve çekirdeklerine göre üretim oranı düşük olan kahve çekirdeği türüdür.

Robusta: Diğer kahve çekirdeği türlerine göre yüzde 2,5 daha fazla kafein içeren, sert içimli bir kahve çekirdeği türüdür.

Genel olarak kahve çekirdeği 3 çeşittir. Kahve çekirdekleri ülkelere göre farklı özellikler barındırmaktadır.

1. BREZİLYA / ARABICA

Kahvenin dünyada en çok üretildiği ülkelerden biri olan Brezilya, 2,5 milyar tondan fazla kahve üretimi kapasitesine sahiptir. Brezilya kahve çekirdeklerinin ün salmasındaki en büyük etkenlerden biri, birinci kalite kahve kalitesine sahip olmasıdır. Lezzetli oluşu ve geniş alanlarda kahve üretimi yapılması ile Brezilya, dünyada kahve çekirdeği denince akla gelen ilk ülkedir.

2. VİETNAM / ROBUSTA

Vietnam'da savaş yıllarının belki de etkilemediği tek şey olan Robusta kahve çekirdeği, sert içimli bir kahve türüdür. Robutsa'nın anavatanı sayılabilen Vietnam, Robusta kahve türünü en çok ihraç eden ülkelerdendir.

3. HİNDİSTAN / ROBUSTA-ARABİCA

Arabica ve Robusta kahve çekirdekleri bakımından oldukça zengin bir ülke olan Hindistan'ın güney bölgelerinde yetiştirilen kahve, yumuşak ve asidi yüksek özelliktedir.

4. KOLOMBİYA / ARABICA

1 milyar tona yakın kahve üretimi ile bu alanda hatırı sayılır bir konuma sahip olan Kolombiya, lezzet olarak Brezilya kahvesine en yakın kahve çekirdeklerini üretmektedir.

5. ENDONEZYA / ROBUSTA-ARABICA

Büyük bir kahve üretim kapasitesine sahip olan Endonezya, ilginç kahve türleriyle adını sıkça duyurmaktadır. Kolombiya ve Brezilya kahveleri kadar kaliteli olmasa da Endonezya kahve üretimi ile dünyada önemli bir konuma sahiptir.

7. UGANDA / ARABICA-ROBUSTA

Kahvesinin aroması ile tanınan Uganda, şarapsı asitliğe ve özel aromaya sahip kahvesi ile üne sahiptir. Etiyopya ve Kenya kahveleri kadar tercih edilmeyen Uganda kahvesi, ülke ekonomisi için büyük öneme sahiptir. Uganda'nın önemli kahve türleri arasında Bugishu gösterilebilir.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler