Dünyanın en ünlü peynirleri

Dünyanın en ünlü peynirleri

Peynir, dünyanın birçok yerinde var olan ve her ülkenin kendi kültürüne göre harmanladığı sofralarımızın baş tacı bir süt ürünü. Tarihi yüzyıllara dayanan kimi zaman güzellik için tüketilen kimi zaman şifa niyetine yazılan peynirin her ülkeye göre yapılışı oldukça farklı.

Dünyanın birçok yerinde farklı farklı çeşnilerle masalarımızı süsleyen peynir sadece bir kahvaltılık değil. Akşam yemeklerinde bir garnitür ya da geleneksel yemeklere farklı bir tat katmak için kullanılan peynirler her ülkede farklı yollar ile yapılıyor.

FRANSA MAĞARALARINDAN ÇIKMA: ROKFOR PEYNİRİ

Diğer bir adıyla 'küflü peynir' olarak anılan Rokfor peyniri Güney Fransa'da mağaralarda üretilmiş ve tüketilmeye başlanmış. Oldukça yüksek fiyatlı bir peynir türü olan Rokfor peyniri genelde makarna soslarına ve tavuk yemeklerine oldukça yakışıyor.

BAŞKA BİR FRANSIZ GÜZELİ: CAMAMBERT PEYNİRİ

İnek sütünden elde edilen bu peynir çeşidi ağır kokusu ve tadı ile genelde herkese hitap etmeyebilir. Ancak özellikle ara öğünlerde hafif aparatif olarak Fransızlar tarafından tercih edilen bu peynir, oldukça uzun yıllardır ülkenin ve dünyanın en çok tercih edilen peynirlerinden birisi.

DELİKLİ PEYNİR: EMMENTAL PEYNİRİ

Sarı renkli, delikli, en ünlü İsviçre peynirlerinden birisidir. İlk olarak Emme nehri vadisinde yapıldığı için bu ismi almış olan peynir, görüntü olarak dünyanın en ünlü peynirleri arasındadır.

KEÇİ SÜTÜNDEN GELEN LEZZET: CHEVRE PEYNİRİ

Diğer peynirler aksine keçi sütünden yapılan Chevre peyniri, genelde yapıldıktan hemen sonra bekletilmeden yenilmesiyle bilinir. Genelde ufalanmış olarak salatalarda ve makarnalarda tüketilen bu peynir ağızda limonumsu tatlı mayhoş bir tat bırakır.

YUNAN SALATALARIN BAŞ TACI: FETA PEYNİRİ

Genelde bizdeki beyaz peynire benzetilir. Çok yağlı olmamakla birlikte genelde salatalarda ve süslemelerde tercih edilir. Dünyada beyaz peynir denildiğinde genelde Yunanistan'ın Feta'sı akla gelir.

Önerilen Haberler