Dünyanın En Zorlu Rallisini Bitiren İlk Kadın: Anastasiya Nifontova

Dünyanın En Zorlu Rallisini Bitiren İlk Kadın: Anastasiya Nifontova

Dünyanın en zorlu parkuruna sahip Dakka Rallisi'nde bir ilk gerçekleşti. Yarışı ilk defa bir kadın tek başına bitirdi. Anastasiya Nifontova, en zorlu işler kategorisine adını altın harflerle yazdırdı.

11 gün süren zorlu mücadelenin ardından Anastasiya Nifontova, kadınların her alanda başarı sağlayacağını bir kez daha kanıtladı. Birçok erkeğin yarı yolda bıraktığı yolu tek başına bitirdi ve bir ilki gerçekleştirdi.

TARİHİNDE 28 YARIŞMACININ ÖLDÜĞÜ ZORLU PARKURU BİTİRDİ

41. si düzenlenen Peru, Lima'da gerçekleşen Dakkar Rallisi bu sene bir ilke şahit oldu. 5600 KM uzunluktaki dağ, tepe,çöl ve kayalıkları ile zorluk seviyesinde had safada. Tarihinde birçok kişinin çekilmek zorunda kaldığı ve 11 gün süren ralli için yaralanları ve hatta ölenleri duyuyorduk. Hatta toplam 28 kişi bu zorlu parkurda hayatına veda etti.

Normalde size takım eşinizin bile yardım etmediği ve tek başınıza bitirmeniz gereken neredeyse hiç yardım alamayacağınız bu parkuru bitiren efsanevi bir isim var artık. Sadece 32 kişinin bitirebildiği yarışta tek başına hiç bir teknik yardım almadan mücadeleden galip çıkan ilk kadın: Anastasiya Nifontova.

YARIŞLARA 20 YAŞINDA BAŞLAYAN ANASTASİYA NİFONTOVA KİMDİR?

Kariyerinde emin adımlarla ilerleyen Rus yarışmacı, ilk madalyasını 2010 yılında bronz olarak aldı. 2014 yılında Dünya Kadınlar Yarışması'nda 126 yarışmacıdan 26. olarak gümüş madalyayı almaya hak kazandı. Ardından katıldığı Afrika maratonunda, maratonu bitiren ilk Rus olarak adından söz ettirdi.

Kadınlar kategorisinde birinci olmanın yanı sıra karma kategoride 6. oldu. Ama en önemli başarısı istisnasız Dakka Rallisini 2017 ilk defa alt kategoride bitirirken bu sene orijinal kategorisinde de kocaman bir başarı elde etmesidir.

Önerilen Haberler