Duş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Duş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Duş alırken yaptığınız hatalar cildinize zarar verebilir. Duş alırken dikkat edilmesi gereken hususları göz önünde bulundurarak sağlıklı şekilde duş alabilirsiniz.

SU SICAKLIĞI

Sıcak su, vücudun rahatlamasını ve gevşemesini sağlar. Ancak suyun sıcaklığını normalden fazla yükseltmek cildin kurumasına yol açabilir. Sıcak su yerine ılık su ile duş almak, cilt sağlığınız için daha faydalı olacaktır.

KESELEME

Ölü deriyi vücuttan atmak için en iyi yollardan biri keselemektir. Ancak kese yaparken cildinize çok sert davranmamaya özen gösterin. Böylece cildinizin hasar görmesini engelleyebilirsiniz. Bu seçeneğe alternatif olarak vücut peelinglerini kullanarak da vücudunuzdaki ölü derilerden kurtulabilirsiniz.

DUŞ SÜRESİ

Duşta uzun süre kaldığınızda cildinizin buruşuk bir hale geldiğini görürsünüz. Bu cildinizin nem kaybettiği anlamına gelmektedir. Bu nedenle duşta uzun süre kalmak cilt sağlığı için iyi değildir.

AYAKLAR

Duşlar, pedikür için ideal zamanlardır. Ama duşta genellikle ayak yıkama ihmal edilir. Duşta ponza taşı ile ayağınızdaki ölü deriden arınabilirsiniz.

BANYO LİFİ

Banyo lifinizi duş aldıktan sonra kuru ve serin bir ortamda muhafaza etmelisiniz. Böylece bakteri oluşumuna karşı etkili bir tedbir almış olacaksınız.

CİLDİNİZİ NEMLENDİRİN

Duş sonrası cildiniz neme ihtiyaç duyacaktır. Bu nedenle duşta sonra cildinizi nemlendirimeye özen gösterin. Bunun cildinize uygun cilt nemlendiriciler kullanabilir. Eğer bunu yapmaya üşeniyorsanız, pratik yöntemlerle başvurabilirsiniz. Duşta son durulamayı yaptıktan sonra bir defa da bebe yağı sürerek yeniden durulanın. Böylece pratik şekilde cildinizi nemlendirmiş olacaksınız.

DUŞTA YÜZÜ YIKAMAK

Yüz bölgesi duş sırasında yoğun şekilde sıcak suya ve buhara maruz kalır. Bu nedenle yüz, duş esnasında hassaslaşır. Duş alırken yüzü çok sık yıkamamaya özen göstermek gerekir. Böylece yüz bölgesinin tahriş olması engellenecektir.

HER GÜN SAÇ YIKAMAK

Her gün saç yıkamak, saçınızın nemkaybetmesine yol açar. Saç yağlıysa daha yağlı olur, saç kuruysa daha kuru olur. Özellikle yaz aylarında sık duş alan kişiler, duşta saçlarını yıkamamaya özen göstermelidirler.

Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.