Egzamaya İyi gelen Bitkisel Yağlar

Egzamaya İyi gelen Bitkisel Yağlar

Stres, alerji, hava kirliliği ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkan egzama, vücutta kızarıklık ve kaşıntılara neden olur. Egzama sorununa bitkisel yağlarla çözüm bulabilirsiniz.

Kolayca tedarik edebileceğiniz bitkisel yağları, doğru şekilde uygulayarak cildinizde yaşadığınız sorunların çözümünde kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı, karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde cildin temizlenmesine yardım eder. Cildi nemlendirici özelliği de egzamayı gidermeye yardım eder. Hindistan cevizi yağının içinde bulunan orta yağlı mct ve orta yağlı asitler, kuru egzamayı besler ve egzamanın giderilmesini sağlar.

Tatlı badem yağı: Cildi nemlendirici etkisinden dolayı egzama tedavisinde faydalıdır.

Limon yağı: Limon yağı, güçlü bir antiseptik olduğu için yaraların yayılmasını engeller, iyileşmesini sağlar.

Jojoba yağı:Cildin nemlenmesini sağlayan jojoba yağı, iltihaplı egzamanın tedavisinde kullanılır. Cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlayan jojoba yağı, pamuk yardımıyla masaj yapılarak uygulanır.

Menekşe yağı: Egzamadan dolayı yaşanan kaşıntı ve kızarıklığı gideren menekşe yağı, rahatlatıcı etki yapar. Menekşe yağının nemlendirici etkisi, egzamaya karşı etkili bir çözüm aracı olmasını sağlar.

Karabaş yağı: Karabaş yağı, egzamadan dolayı oluşan kaşıntıyı giderir.

Ardıç yağı: Antiseptik olan ardıç yağı, egzama ve cilt hastalıkları tedavisinde kullanılır. Ardıç yağı kullanılırken zeytin yağı ile karışım halinde kullanılabilir. 1 damla zeytinyağı ve 10 damla ardıç yağını karıştırın. Egzamalı bölgeye masaj yaparak uygulayın. Ardıç yağını kullanırken doğru miktarda kullanmaya özen göstermelisiniz.

Çörek otu yağı: Egzamalı bölgeye sürülerek yaraların hızlı şekilde iyileşmesini sağlar. Deride oluşan mikropları da yok etmeye yarayan çörek otu yağı, haricen uygulanmalıdır.

Egzama uygulaması: 5 damla buğday yağı, 3 damla portakal yağı, 5 damla ısırgan yağı, 5 damla ceviz yağı ile etkili bir karışım yapabilirsiniz. Tüm yağları karıştırın ve buzdolabındabekletin. Karışımı gün içinde 2-3 defa uygulayın.

Egzamada ve cildinizde yaşayacağınız farklı sorunlarda doktorunuza başvurmalı, yapacağınız uygulamalarda doktor tavsiyesini göz önünde bulundurmalısınız.

Önerilen Haberler