Ekmeklerin Bayatlaması Nasıl Önlenir? Ekmeklerin Bayatlaması Nasıl Önlenir?

Ekmeklerin Bayatlaması Nasıl Önlenir?

Ekmeklerinizin raf ömrünü uzatmak ve daha uzun süre taze tutmak için pratik yöntemleri kullanabilirsiniz.

KESE KAĞIDINDAN ÇIKARMAYIN

Ekmekler, marketlerde ve fırınlarda onları taze tutmayı sağlayan kese kağıtlarında satılmaktadır. Ekmeğinizi nemi emici özelliği olan kese kağıtlarından çıkarmayarak daha uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz. Kese kağıdına sarılı ekmeği oda sıcaklığında muhafaza etmeniz doğru olacaktır.

BUZDOLABI MI, ASLA!

Ekmeklerinizi asla buzdolabında saklamayın. Siz küflenmeyi engellemek için ekmeğinizi buzdolabına koysanız da soğuk ortam ekmeğin daha hızlı şekilde bayatlamasına yol açmaktadır.

BAYAT EKMEKLERİ TAZE YAPMAK İÇİN

Evinizde bayatlamış ekmek varsa onları taze hale getirebilirsiniz. Bayatlamış ekmeğin üzerine biraz su sıçratın ve fırında ısıtın. Ekmeğiniz tazelenmiş olacaktır.

AÇIKTA BIRAKMAYIN

Ekmeğinizi açıkta bırakmamaya özen gösterin. Taze ekmeği belirli bir süre soğuttuktan sonra paketleyin. Böylece su buharının ekmeği küflendirmesini engellemiş olacaksınız.

ÇÖZÜM DERİN DONDURUCU

Eğer elinizde bol miktarda ekmek varsa ve belirli bir süre muhafaza etmeniz gerekiyorsa derin dondurucu doğru ortam olacaktır. -21 derecede ekmeklerinizi uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

YEMEK YAPIN

Eğer ekmeklerinizi bayatlamaya başlamışsa onları kullanabileceğiniz yemekler yaparak tüketebilirsiniz. Herkesin bildiği yumurtalı ekmek ya da Çerkez tavuğu, bayatlamaya başlamış ekmeklerinizi kullanabileceğiz lezzetli seçeneklerdir.

Bu şekilde pratik yöntemlerle ekmeğinizi daha uzun süre taze tutabilir ve küflenerek israf olmasını engelleyebilirsiniz.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler