El İşi Yaparak Zihninizi Geliştirmek İster misiniz? El İşi Yaparak Zihninizi Geliştirmek İster misiniz?

El İşi Yaparak Zihninizi Geliştirmek İster misiniz?

El işi yaparak zekanızın ve hafızanızın dinç olmasını sağlayabilir, el göz koordinasyonunuzun artmasını sağlayabilirsiniz..

EL İŞİNİN BEYNE FAYDALARI

El işinin beyne olan faydası bilimsel deneylerle ortaya konulmuştur. Betsan Corkhil'in 3545 kişi ile yaptığı ankete göre, zeka oyunları ve el işi aktiviteleri, duygusal sağlığı ve beyin gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.

El işi aktiviteleri bireye enerji verir, bireyin görsel kapasitesi artar. Bireyi rahatlatıcı etkisi olan el işi aktiviteleri ile hisleri kuvvetlenir ve motor beceriler gelişir.

Betsan Corkhil'in anketine katılanların yarısı, örgü örmenin rahatlama ve mutluluk hissi verdiğini söylemiştir. Ankete katılanların büyük çoğunluğu, örgü örmenin yenilikçi fikirleri geliştirdiğini ve stresi azalttığını ifade etmiştir.

DUYGUSAL YAPI İLE BAĞLANTILI

El işi üzerine yapılan araştırmada, örgü örme ile duygusal yapı arasına bağ olduğu ortaya konulmuştur. Haftada 3 ve daha fazla örgü ören kişilerin, örgü örmeyen ya da daha az örgü ören kişilere göre daha sakin ve daha mutlu hissettikleri ortaya konulmuştur.

BEYNİ EĞLENDİRİYOR

Neorology dergisinde yayınlanan başka bir araştırmaya göre el işi, hafif bilişsel bozuklukları azaltabiliyor.

Orta ve ileri yaşlarda heykel, fotoğrafçılık ve resim gibi sanatsal aktivitelerle uğraşan kişilerin hafif bilişsel bozukluklarla karşılaşma riski yüzde 73 daha az olduğu ortaya konulmuştur.

Beynin problem çözme yeteneğini geliştirir.

Sosyal bağları kuvvetlendirir.

Elişiaktiviteleri rahatlamamızı sağlayan hormonların salgılanmasını sağlayarak kendimizi iyi hissettirir.

Düzenli olarak yapıldığında depresyon ve strese karşı çözüm olan el işi, aynı zamanda el-göz koordinasyonunu ve sanatçı ruhu geliştirir.

Hayal gücünüz zenginleştirir.

Zihinsel bozukluk riskini azaltır.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler