Ellerinizi Yaşlandıran Alışkanlıklar

Ellerinizi Yaşlandıran Alışkanlıklar

Eller, yaşı gösteren en önemli göstergelerden biridir. Bazı alışkanlıklar elinizin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olur.

Ellerinizi sert sabunla yıkamak, normalden fazla el yıkamak ve el bakımını ihmal etmek gibi davranışlar hem elinizin hem de sizin yaşlı algılanmanıza neden olur.

GÜNEŞ KREMİNİ İHMAL ETMEK

Her gün yüzünüze güneş kremi sürüyorsunuz. Peki ellerinize sürüyor musunuz? Cevabınız hayırsa, bu alışkanlığınızı değiştirmeniz lazım. Çünkü ellerinizin de korunmaya ihtiyacı var. Ellerinizi güneşten korumazsanız cilt lekelerinin oluşmasına ve erken yaşlanmasına neden olursunuz.

SERT SABUNLA EL YIKAMAK

Dermatologlar elinizi pH-nötr bir temizleyici ile temizlemenizi tavsiye ediyor. Yani elinizi yıkadıktan sonra elinizde yumuşaklık hissi uyandıracak sabun kullanmalısınız. Aynı kural bulaşık deterjanı için de geçerlidir. Koruyucu eldiven ve hassas deterjanlarla elinizin yaşlanmasını büyük oranda engelleyebiliriz.

EL DEZENFEKTANI KULLANMAK

El dezenfektanı alkollüdür. Bu ürün elinizi mikroplardan arındırır ama cildinizin doğal bariyer özelliğine hasar verir. Bu yüzden bu ürünü kullanmaktan kaçının.

NORMALDEN FAZLA EL YIKAMAK

Elinizi sürekli sabun etkisine maruz bırakmanız onların tahriş olmasına sebep olur. Bu yüzden ellerinizi gerektiğinde fazla yıkamamaya özen gösterin. Elinizi sık sık yıkamanız gerekiyorsa nemlendiricilerle elinizin nem dengesini korumayı ihmal etmeyin.

Önerilen Haberler