En sık yapılan 5 egzersiz hatası

En sık yapılan 5 egzersiz hatası

Sağlığınızı korumak için egzersiz yapıyorsunuz ama egzersiz yaparken yanlış hamleler yaparak sağlığınızı tehlikeye atıyor olabilirsiniz.

Egzersizlerinizden verim almak istiyorsanız öncelikle yanlış yaptığınız uygulamalardan kurtulmanız gerekiyor. Bunun içinde egzersizlerde yapılan belirli hataları aktivitelerinizden çıkarmalı ve diğer detaylara da dikkat etmelisiniz.

1.FAZLA AĞIRLIK KALDIRMAK

Egzersiz yaparken en fazla yaralanma ve kazaya neden olan durum normalden fazla ağırlık kaldırmaya çalışmaktır. Dengeyi kaybederek farklı kazalara neden olabilen bu durum zorlamaya bağlı olarak kasların hasar görmesine neden olabilir.

2.EGZERSİZ SONRASI SOĞUMAYI ATLAMAK

Vücut ısınmaya olduğu gibi soğumaya da ihtiyaç duyar. Egzersiz sonrası kalp atışları yavaş yavaş normal rutine dönmelidir. Buna dikkat etmezseniz baş dönmesi ve kan birikmesi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

3.ZEMİN SEÇİMİ

Spor düzeninizde koşu önemli bir yer kaplar. Kıyafet ve koşu materyalleri gibi koşu yapılan zemin de önemlidir. Yanlış zeminde koşmanız halinde bilek burkulması ve kas sorunları gibi etkilerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için sert olmayan ve üzerinde kazaya neden olmayacak tümseklerin bulunmadığı özle parkurlar tercih edilmelidir.

4.DÜZENSİZ SPOR YAPMAK

Egzersizlerinizi düzenli şekilde devam ettirmelisiniz. Atlamak ya da uzun süre ara vermek sizi en başa döndürecek ve her şeye en baştan başlamanıza neden olacaktır.

5.MOLALARI ABARTMAK

Spor salonlarında egzersiz yapanların düştüğü en büyük hatalardan olan uzun molalar, sohbetler nedeniyle performansın düşmesine neden olur. Bu yüzden molaları sabit tutmalı ve süreleri uzatmamaya dikkatetmelisiniz.

Önerilen Haberler