Enginarın İnanılmaz Faydaları

Enginarın İnanılmaz Faydaları

Güçlü bir antioksidan olan enginarın faydalarını saymakla bitmiyor. Kanı temizliyor, toksinleri atıyor, bağırsaklara yardım ediyor, zayıflamak isteyenlere yardım ediyor. Daha neler yapıyor neler…

İlkbahar tezgahlarında yerini almaya başlayan enginarlar, sağlığınız için bir ecza deposu gibi. Karaciğer, böbrek, bağırsak ve birçok yeriniz enginar ile şifa buluyor.

ZAYIFLAMAK İSTEYENLERE YARDIM EDİYOR

Düşük kalorili olan enginar, zayıflamak isteyenlerin rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. 100 gramında 67 kalori bulunan enginarın bu özelliği, onun diyet yapanların ve sporcuların besini olmasını sağlamaktadır.

LİF KAYNAĞI

100 gram enginarda yaklaşık 10 gram lif bulunur. Enginarın bu özelliği mide sağlığı vekalın bağırsak kanserinden korunmak için etkili bir önlem oluşturmaktadır. Düzenli enginar tüketimi ile lif desteği alarak sindirim sistemi sağlığı iyileşir.

YAŞLANMAYI GECİKTİRİYOR

Güçlü antioksidan özellikleri olan enginar, hücre yenilenmesini sağlayarak yaşlanmayı geciktirir. Bu özelliği ile bireye dinçlik ve zindelik veren enginar aynı zamanda etkili bir kanser savaşçısıdır.

SİNDİRİMİ RAHATLATIR

Bağırsak tembelliğinin giderilmesini sağlayan enginar, kolesterolü düşüren en önemli lifli besinlerden biridir. Bu yüzden enginar tüketerek sağlıklı bir beslenme düzeni elde edilebilir.

KARACİĞER YAĞLANMASINIENGELLİYOR

Karaciğer dostu olarak bilinen enginar, karaciğerin zararlı beslenme alışkanlıkları nedeniyle maruz kaldığı etkilerden arındırır. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan karaciğer yağlanmasını önlemek için enginar çözüm olarak kullanılabilir.

KAN ŞEKERİNİ DENGELER

Enginarın içeriğinde bulunan insülin, kan şekerini dengeler ve buna bağlı olarak da şeker hastalıklarını engellemeyi sağlar.

BEYİN DOSTU

K vitamini yönünden zengin bir besin olan enginar,Alzheimere karşı önlem oluyor. Yaşlılarda bilişsel fonksiyonları kuvvetlendiren K vitamini, sosyal ilişkilerin de güçlenmesini sağlıyor.

İDRAR SÖKÜCÜ

İdrar sökücü özelliği olan enginar, böbreklerin çalışmasını da düzenli hale getiriyor. Bu sayede böbrekteki kumların dökülmesi de kolaylaşıyor.

PİŞİRME ÖNERİSİ

Enginarın besin değerlerinden tam olarak faydalanmak için kısa süreli pişirme işlemine tabi tutulmalıdır. Yüksek ısıda uzun süre pişirme durumunda B2, B6 ve B1 vitaminleri etkisizleşir.

Enginarda bulunan A vitaminden faydalanmak için enginarı zeytinyağı ile beraber tüketilmelidir.

Önerilen Haberler