Eris virüsü ölümcül mü? Eris virüsü nedir, tehlikeli mi?

Eris virüsü ölümcül mü merak konusu oldu. Eris virüsü tehlikeli mi araştırılmaktadır. Peki, Eris virüsü ölümcül mü? Eris virüsü nedir, tehlikeli mi? İşte detaylar...

Eris virüsü ölümcül mü sorusu araştırılan konular arasında yer alıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 50'den fazla ülkede saptanan COVID-19 Omicron ailesinin son mutant virüsü "Eris" varyantının ülkemizde 9 kişide tespit edildiğini duyurdu. Eris virüsü nedir, tehlikeli mi soruları gündeme geldi. Arama motorlarında eris virüsü hakkında detaylar sorgulatılıyor. Peki, Eris virüsü ölümcül mü? Eris virüsü nedir, tehlikeli mi? Detaylar haberimizde...

ERİS VİRÜSÜ ÖLÜMCÜL MÜ?

Mevcut kanıtlara dayanarak, Eris'in oluşturduğu halk sağlığı riski, diğer mevcut Covid-19 varyantlarının riskine benzer şekilde "küresel düzeyde düşük" olarak değerlendirildi. Eris'in, özelliklerine bağlı olarak küresel olarak yayılabileceği ve vakalarda artışa neden olabileceği kaydedildi. DSÖ'ye göre bu türün halk sağlığı riski, önceki dolaşımdaki varyantlara yakınlığı nedeniyle daha düşük.

ERİS VİRÜSÜ NEDİR, BELİRTİLERİ NELER?

DSÖ, geçtiğimiz haftalarda EG.5 (Eris) varyantına ilişkin yeni bir rapor yayımladı. Rapora göre, önceden "gözlem altındaki varyant" olan ve statüsü "izlenmesi gereken varyant" olarak değiştirilen Eris'in yaygınlığında istikrarlı bir artış olurken, 7 Ağustos itibarıyla 51 ülkeden 7 binin üzerinde numune paylaşıldı. Uzmanlar yeni varyantın semptomlarının, diğer varyantlara benzer göründüğünü dile getirdi. Birçok uzman, Eris'in semptomları arasında ateş, öksürük ve yorgunluğun yanı sıra burun akıntısı, baş ağrısı ve kas ağrısı yer aldığını, soğuk algınlığı, grip ya da zatürre gibi hissedilebileceğini belirtti.

ERİS VİRÜSÜ TEHLİKELİ Mİ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 50'den fazla ülkede saptanan COVID-19 Omicron ailesinin son mutant virüsü "Eris" varyantının ülkemizde 9 kişide tespit edildiğini duyurdu. Koca, "Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurtdışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz." dedi.

Önerilen Haberler